výstraha čhmú

Hasiči vyjížděli už k stovkám případů. V těchto místech stále hrozí povodně!

Martin Klícha
Martin Klícha, Kateřina Sejková
26.6. 2020 22:47
Téma:

Do Česka se přihnaly velmi silné bouřky, které zasáhly zejména východ republiky. Meteorologové proto vydali výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí - spolu s bouřkami hrozí i přívalové deště a krupobití. V souvislosti s tím také varují před povodněmi. V Ostravě platí povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí. Od 17. do 22. hodiny hasiči vyjížděli k téměř 240 událostem v souvislosti s bouřkami.

Do Česka opět dorazily bouřky, které budou na našem území až do sobotního odpoledne. Už od pátečního rána řádí na Moravě, nejsilnější byly hlášeny na jejím severozápadě a ve Slezsku. Později zasáhly i východ Čech, kde bylo na několika místech krupobití. Odpoledne se začaly silné bouřky objevovat na jihu Moravy, kde rovněž padaly kroupy.

 

Český hydrometeorologický ústav s pátek hned několik výstrah od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), přičemž nejhorší situace by měla i nadále panovat na východě republiky.

 

První skupina výstrah se týká rizika povodní. Povodňová bdělost s nízkým stupněm nebezpečí hrozí od 17:30 hodin do sobotní 15. hodiny Královéhradeckému kraji (Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou), Pardubickému kraji (Česká Třebová, Litomyšl, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk) a Moravskoslezskému kraji (Bohumín, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Nový Jičín, Orlová, Ostrava, Třinec).


Situace v Česku sledujeme v on-line reportáži:

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Bouře a povodně v Česku - 26. 6. 2020

22:49

V Polkovicích na Přerovsku mají druhý stupeň povodňové aktivity

22:26

Hasiči měli za dnešní večer přes 200 výjezdů v souvislosti s bouřkami

22:24

Pokles povodňové aktivity Malé Hané

 

Pro Pardubický kraj (Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová), Olomoucký kraj (Jeseník, Litovel, Mohelnice, Olomouc,Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh) a Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bruntál, Hlučín, Kravaře, Krnov, Odry, Opava, Rýmařov, Vítkov) platí dokonce povodňová pohotovost s vysokým stupněm nebezpečí, a to od dnešních 17:30 hodin do zítřejší 15 hodiny.

 

Na Ostravsku ČHMÚ večer zpřísnil výstrahu na povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí s platností od 20:00 do 23:00 hodin. "V nejbližší době očekáváme dosažení 3. stupeň povodňové aktivity na Porubce v profilu Vřesina. V oblasti se během večera mohou i nadále vyskytovat bouřky," informuje ČHMÚ.


Výstražná mapa ČR

 

"Hrozí vzestupy hladin řek, voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Připravte se na možnost vzniku povodně. Vyvarujte se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupujte a nevjíždějte do proudící vody a zatopených míst. Omezte pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů," doporučuje ČHMÚ.

 

Další skupina výstrah se týká bouřek. Jedna z nich s vysokým stupněm nebezpečí varovala před velmi silnými bouřkami s přívalovými srážkami od 19:30 do 22:30 hodin Jihomoravský kraj (Blansko, Šlapanice, Vyškov, Břeclav, Hodonín, Hustopeče, Mikulov, Pohořelice, Židlochovice), Olomoucký kraj (Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Uničov).

 

"Na Břeclavsku se vyskytuje velmi silná bouřka doprovázená kroupami o velikosti přes tři cm a přívalovým deštěm. Může docházet k lokálnímu zatopení. Bouřka bude zvolna postupovat k východu až jihovýchodu," uvedl po půl osmé večer ČHMÚ.

 

 

Další výstraha s vysokým stupněm nebezpečí varuje rovněž před velmi silnými bouřkami, tentokrát ale bez varování před přívalovými srážkami. Platí od 17:30 do tří hodin ráno pro Pardubický kraj (Králíky), Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj (Bohumín, Bruntál, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Krnov, Opava, Orlová, Rýmařov, Třinec, Vítkov).

 

Prohnaly se kolem vás silné bouře? Své fotografie a záběry můžete posílat na email zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na facebooku.

 

"Očekáváme velmi silné bouřky doprovázené srážkami kolem 50 mm, v opakujících se bouřkách i více, kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h," upozorňuje ČHMÚ.

 

Varovala i před silnými bouřkami s nízkým stupněm nebezpečí, které od 17:30 do 21:00 hodin měly sužovat Královéhradecký kraj, Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Chrudim, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Pardubice, Polička, Přelouč, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk), Vysočinu a Jihomoravský kraj.

 

Předpověď počasí na pátek 26. června:

TN.cz