Animace Proměnlivé počasí

Česko zasáhne ledový vzduch z východu, pak ho nahradí teplý od jihu

Ochlazení - 2019
Zdroj: Getty Images / Severe Weather
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
6.10. 2019 14:06
Téma:

Několik velmi chladných dní teď čeká Česko a okolní země. Počasí u nás totiž bude ovlivňovat tlaková výše, která se z arktických oblastí dostává do východní Evropy. V příštích dnech nás tak čekají výrazně podprůměrné denní teploty a mrazivé noci, brzy ji ale vystřídá teplý vzduch od jihozápadu.

Vývoj počasí v příštích dnech zachycuje animace, kterou zveřejnil v neděli web Severe-weather.eu. Zatímco v příštích dnech nad východní Evropu proudí masa chladného vzduchu ze Skandinávie, na animaci znázorněná fialovou barvou, postupně se přesouvá na východ a na naše území naopak postupuje od jihovýchodu teplý vzduch.

 

Fialová barva, která znázorňuje ledový vzduch, značí, že v místech, která zasáhne, klesnou teploty i o 10 °C oproti dlouhodobému průměru! Naopak na konci příštího týdne a hlavně v tom týdnu následujícím, se můžeme těšit i na teploty o 8 stupňů vyšší, než je dlouhodobý průměr.

 

 

To potvrzují i týdenní předpověď a dlouhodobý výhled, které Český hydrometeorologický ústav vydal o víkendu. V noci na pondělí meteorologové očekávají nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, přes den nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C, v noci na úterý spadne ručička teploměru na rozmezí od +3 do -1 °C, ve Slezsku mohou být až -3 °C, přes den vystoupá na 10 až 14 °C.

 

 

Oteplení přijde ve středu, kdy se teploty budou už v noci pohybovat mezi 10 a 6 °C, přes den pak mezi 12 až 16 °C. Další oteplení přijde na konci týdne, kdy o víkendu se mají teploty pohybovat mezi 18 až 23 °C. Teplotně nadprůměrný týden očekávají meteorologové od pondělí 14. října.
 

TN.cz