varování meteorologů

Česko zasáhne silný vítr, může dosáhnout síly vichřice! VÝSTRAHA

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 11:00
22.11. 2019 10:41
Téma:

Na naše území se žene silný vítr. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu především pro Pardubický, Liberecký, Jihomoravský kraj a Vysočinu. Vítr by mohl dosáhnout až 70 km/h. Meteorologové také doporučují vynechat túry v horách a dát si pozor na létající předměty.

"Střední Evropa se bude nacházet v jihovýchodním proudění mezi hlubokou tlakovou níží, která bude postupovat z Biskajského zálivu nad západní Středomoří, a mohutnou tlakovou výší nad Ruskem," informoval na svém webu ČHMÚ. Do Česka tak dorazí čerstvý jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosáhnout 55 až 75 km/h.

 

Výstraha platí pro Liberecký kraj (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Semily, Tanvald, Železný Brod), Pardubický kraj (Hlinsko, Chrudim, Pardubice, Polička, Přelouč), Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj (Břeclav, Hodonín, Mikulov, Moravský Krumlov, Veselí nad Moravou, Znojmo) od páteční desáté hodiny večerní až do nedělní půlnoci. 

 

Podle meteorologů hrozí nebezpečí úrazu uvolněnými předměty, poškození stromů nebo menších škod na budovách. "Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," dodal ČHMÚ.

 

 

V pátek se budou nejvyšší denní teploty pohybovat mezi 8 až 12 °C, většinou zataženo a místy slabý déšť. V sobotu nás čeká zatažená obloha, místy polojasno. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C, vyšplhat se ale mohou i na 12 °C. Na horách může vítr dosáhnout až 90 km/h. V neděli pak vítr začne slábnout. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C, přes den bude 6 až 10 °C.

Podívejte se na víkendovou předpověď počasí: 

 

TN.cz