předpověď počasí

VÝSTRAHA ČHMÚ: Silný vítr zasáhne Česko, hasiči řešili stromy na silnici

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 20:36
2.11. 2019 10:44
Téma:

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silným větrem. V nárazech může dosáhnout rychlosti až 70 km/h, na horách dokonce 90 km/h. Nejhorší situace bude ve Zlínském, Moravskoslezském, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Vítr zasáhne naše území v neděli a vydrží až do pondělí.

"Před zvlněnou studenou frontou, která začne v neděli večer (3. 11.) postupovat přes naše území k východu, k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu," informoval ČHMÚ. Doprovázet ho bude silný vítr. 

 

Výstraha meteorologů platí od nedělní 8. hodiny ráno až do pondělní 2. hodiny ráno pro Jihomoravský kraj (Břeclav, Bučovice, Hodonín, Hustopeče, Kyjov, Mikulov, Slavkov u Brna, Veselí nad Moravou, Vyškov), Olomoucký kraj (Hranice, Jeseník, Lipník nad Bečvou, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk), Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj.

 

Vítr může poškodit budovy, stromy nebo lesní porosty. Hrozí také nebezpečí úrazu zlomenými větvemi a uvolněnými předměty. Mohou také nastat komplikace v dopravě. "Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," varuje ČHMÚ na svém webu.

 

 

Silný vítr bude také doprovázet déšť. V neděli má být oblačno až zataženo, místy polojasno. Na horách pak budou srážky četnější. "Večer od západu na většině území déšť nebo přeháňky. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C, při zmenšené oblačnosti až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 °C,
na severozápadě a západě Čech kolem 11 °C," doplnili meteorologové. Vítr dosáhne rychlosti 70 km/h, na horách by mohl v nárazech mít až 90 km/h.

 

Kvůli silnému větru museli hasiči na Olomoucku vyjíždět už v sobotu. "Popadané stromy na komunikacích řešili večer a v noci hasiči na Jesenicku a Zlatohorsku. V souvislosti se silným větrem jsme zaznamenali během noci v této oblasti 13 výjezdů," informovali hasiči na twitteru.

 

Podívejte se, jak to vypadalo v našich lesích po bouři Mortimer:

 

TN.cz