Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

týdenní předpověď

ČHMÚ varuje před horkem, teploty se přiblíží čtyřicítce! MAPY

Horko - 1
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Česko čeká další tropický týden, tentokrát se teploty místy mohou vyšplhat přes 35 stupňů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu před vysokými teplotami. Během celého týdne se očekává jen minimum srážek, od čtvrtka se ale mohou ojediněle objevit bouřky.

Modrá obloha, sluníčko a tropické teploty - takový bude podle meteorologů tento týden. Od čtvrtka by sice do Česka měla dorazit slabá studená fronta, výraznějšího ochlazení se ale nedočkáme.

 

ČHMÚ proto vydal výstrahu před vysokými teplotami, která platí od úterního poledne do středečního poledne pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Jihomoravský kraj. Pro Vysočinu, Olomoucký a Jihomoravský kraj platí výstraha až do středečních 21:00. Ve Zlínském kraji dokonce až do čtvrtečních 21:00. V Jihomoravském kraji bude výstraha platit opět od středeční 21. hodiny do čtvrtečních 21 hodin.

 

"Odpoleční teploty budou vystupovat nejčastěji na 30 až 34 stupňů. Vysoká zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. Doporučujeme dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. V poledních a odpoledních hodinách omezte tělesnou zátěž. Nenechávejte děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech," doporučuje ČHMÚ.

 

 

Výstraha před velmi vysokými teplotami pak platí ve středu od 12. hodiny do 21. hodiny a to pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Jihomoravský kraj. "Teploty se vyšplhají na 33 až 37 stupňů," varuje ČHMÚ.

 

"Nebezpečí vybočení a lomů kolejnic v důsledku jejich roztažení horkem. Doporučujeme dodržovat pitný režim, omezit tělesnou zátěž, nenechávat děti nebo zvířata v automobilech. Věnujte zvýšenou pozornost malým dětem, starším a nemocným občanům," dodává ČHMÚ.

 

Pondělí

V pondělí nás čeká jasná až polojasná obloha a slabý vítr. Na Moravě a ve Slezsku by mohl foukat silněji, k večeru ale zeslábne. Nejnižší noční teploty budou v Čechách 14 až 10 stupňů, na východě území 17 až 13 stupňů. Přes den se vyšplhají na 26 až 30 stupňů.

 

Úterý

V úterý bude ještě tepleji - nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 28 až 32 stupňů, na severozápadě Čech dokonce až na 34 stupňů. Obloha bude jasná, místy během dne polojasná. V noci se teploty budou pohybovat mezi 16 až 12 stupni.

 

Středa

Středa by měla být podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejteplejším dnem týdne. V noci budou nejnižší teploty mezi 19 až 15 stupni, přes den stoupnou na 30 až 34 stupňů.

 

 

V Čechách se dokonce mohou ojediněle vyšplhat až na 36 stupňů. Meteorologové proto zdůrazňují, aby lidé při takto extrémních teplotách dbali o své zdraví. I středeční obloha bude jasná, během dne místy polojasná.

 

Čtvrtek

I čtvrtek budou doprovázet tropické teploty, a to i v noci, kdy teploty mohou dosáhnout až 20 stupňů. Přes den se vyšplhají na 28 až 32 stupňů, na jihovýchodě na 34 stupňů. Očekává se jasná obloha, ojediněle ale mohou dorazit bouřky.

 

 

Pátek

V pátek bude převážně jasno a o pár stupňů méně v důsledku slabé studené fronty, která ve čtvrtek přejde přes území Česka. V noci budou teploty mezi 16 až 12 stupni, přes den se budou pohybovat mezi 25 až 29 stupni.

 

Podívejte se na ranní předpověď počasí: 

 

Víkend

O víkendu bude ideální počasí na to vyrazit k vodě - teploty přes den se vyšplhají na 25 až 30 stupňů, v Čechách přechodně až 33 stupňů. Obloha bude jasná až polojasná, ojediněle se mohou objevit i bouřky. Teploty v noci budou od 17 do 12 stupňů.

 

Na tropický týden se nicméně připravuje i většina Evropy, nejen Česko. Například Paříž očekává teploty kolem čtyřiceti stupňů a možné překonání červnových teplotních rekordů.

 

GALERIE: Teplotní mapy

1
/
3
Zdroj: Meteopress
Teplotní mapy - úterý

sei TN.cz