výstraha ČHMÚ

Česko zasypal další sníh. Tisíce domácností skončily bez proudu

Téma:

V Čechách bylo v neděli v noci stále ještě bez proudu více než 4,5 tisíce domácností. Sníh komplikoval dopravu na silnicích, železnicích i ve vzduchu. Policisté a hasiči vyjížděli ke stovkám zásahů. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v průběhu noci na pondělí očekávali další přívaly sněhu.

Počasí komplikovalo život v Česku už od nedělního rána. Sněhové přeháňky nejvíce zasáhly Prahu, Středočeský, Jihočeský a Plzeňský kraj. Kalamita v Praze způsobovala problémy hlavně ráno a dopoledne, pak už se situace zlepšovala. Sníh totiž začal v průběhu dne pomalu tát a o ty nejdůležitější dopravní spoje v hlavním městě se postarali také silničáři.

 

GALERIE: Pohled na zasněženou Prahu ze vzduchu

1
/
5
Zdroj: AKTU.cz
Zasněžená Praha ze vzduchu - 3


“Vyjela veškerá technika, na komunikace prvního pořadí to bylo sedmdesát jedna sypačů, na komunikace druhého a třetího to bylo 51 mechanismů,“ sdělila mluvčí pražské Technické správy komunikací Barbora Lišková.

 

Nedělní dopravní situace v Praze:

 


Problémy měly ale i přes snahu silničářů městské a příměstské autobusy, tramvaje, osobní auta, i chodci. Kvůli sněhu nejezdily ani některé příměstské vlakové linky. I přes husté sněžení zůstalo pražské letiště v provozu, kvůli odklízení sněhu z drah, ale měly některé lety zpoždění.

 

Problémy jsou na železnici, na silnicích i v letecké dopravě. Aktuální situaci sledujeme online:

 

On-line reportáž

Sněhová kalamita 3. února 2019

22:00

Městská hromadná dopravu v Kladně, které v neděli vyhlásilo kalamitní stav, funguje i přes vytrvalé sněžení. Spoje ale nabírají zpoždění a na některá místa se vůbec nedostanou. Kvůli sněhu také musel být uzavřený kladenský zimní stadion, který má střechu v havarijním stavu

21:17

V neděli do devíti hodin večer vyjížděli pražští policisté k více než 140 dopravním nehodám. To byl téměř dvojnásobek oproti sobotě.

20:16

Na severu Čech zůstávají neprůjezdné už jen silnice ve vyšších polohách, například v Klínech na Mostecku, u Nové vsi a také mezi Výslunním a Rusovou na Chomutovsku


To ve středních Čechách byly na silnicích komplikace i během dne, kde byl na některých místech dokonce vyhlášený kalamitní stav. Hasiči zasahovali skoro u tří set událostí, většinou kvůli stromům, které popadaly. Ty například uzavřely silnici v Berouně.


Kladno kvůli hustému sněžení vyhlásilo kalamitní stav. “Chystáme další schůzku krizového štábu zítra ráno. Uvidíme, jestli bude potřeba nějaké další mimořádné opatření,“ sdělil kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). Podle doporučení radnice by lidé neměli chodit ani do lesa. Pod sněhem se lámou větve a mohly by někoho zranit.

 


Problémy ale byly i jinde. Nejhorší to bylo na jihu Čech, kde zůstalo bez elektřiny asi 13 tisíc domácností. Okolo půl deváté večer v neděli bylo na jihu Čech stále bez proudu 70 domácností, na Plzeňsku a ve středních Čechách asi 4,5 tisíce. Dvacítka vlaků během dopoledne vůbec nevyjela. Silné sněžení zasáhlo Jihočeský kraj kolem šesté ráno. Na Písecku a Strakonicku napadlo během tří hodin až čtvrt metru sněhu.


V terénu byly stovky hasičů včetně těchto dobrovolných, kteří až do rána tancovali na hasičském plese. “Od rána jsme měli zhruba 150 vícečetných zásahů,“ sdělil mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Stromy na několika místech strhly elektrické vedení.


Neobvykle dlouhé sněžení přineslo dvaceticentimetrovou pokrývku také do severozápadní části republiky. Odpoledne však sněžit přestalo. Nesjízdné zůstal už jen silnice ve výše položených oblastech. Nejčastějšími problémy tak byly nehody na kluzké vozovce.

 

Předpověď ČHMÚ


"Během nedělního večera bude na většině území Čech nadále sněžit, napadne dalších 4 až 12 cm sněhu, v součtu s nočním a dopoledním sněžením 5 až 20 cm, v oblasti Šumavy ojediněle kolem 25 cm," sdělili meteorologové z ČHMÚ.

 

 

Během večera se sněžení přesune i do Jeseníků, Moravskoslezského a Zlínského kraje. Do rána by mělo napadnout 4 až 12 cm nového sněhu. Odpoledne a večer budou teploty klesat pod nulu, zejména na východě a jihu republiky se může tvořit náledí.

  

Česko však po ránu zažilo i bouřky. "Na výrazném frontálním rozhraní, které přináší do Česka intenzivní sněžení, se v neděli ráno vyskytly také bleskové výboje – a to na jih od Prahy – mezi Černošicemi a Vraným nad Vltavou," doplnila Honsová.

 

GALERIE: Sníh ochromil dopravu v Česku

1
/
18
Zdroj: AKTU.cz
Sníh komplikuje dopravu

 

V zimě bouřky nejsou moc časté. "V Česku jsou zimní bouřky poměrně raritou a vyskytují se nejčastěji na přechodu studených front. Její poslední záznam je z 22. prosince 2018. Nejedná se však o jev, se kterým se můžeme setkat jen v posledních letech. V kronikách najdeme, že např. v roce 1517, 28. ledna vyskytla zimní bouřka, doprovázená i krupobitím a silným větrem," vysvětlila Honsová.

 

Přehled platných výstrah:

Vysoká nová sněhová pokrývka (vysoký stupeň nebezpečí) na Klatovsku a Sušicku do nedělní půlnoci

Nová sněhová pokrývka (nízký stupeň nebezpečí) od nedělní 23:00 do pondělní 6:00, platí pro:
Pardubický kraj (Králíky)
Jihomoravský kraj (Bučovice, Kyjov, Veselí nad Moravou, Vyškov)
Olomoucký kraj
Zlínský kraj
Moravskoslezský kraj
 

Náledí (nízký stupeň nebezpečí) od nedělní 23:00 do pondělní 9. hodiny ráno:
Jihočeský kraj
Královéhradecký kraj
Pardubický kraj
Kraj Vysočina
Jihomoravský kraj
Olomoucký kraj
Zlínský kraj
Moravskoslezský kraj
 

Povodňová bdělost (nízký stupeň nebezpečí) od 23:00 do pondělní 12. hodiny:
Jihomoravský kraj (Břeclav, Bučovice, Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou, Vyškov)
Olomoucký kraj (Konice, Prostějov)
Zlínský kraj (Kroměříž, Luhačovice, Otrokovice, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Vizovice, Zlín)

 

Podívejte se na reportáž z včerejších Televizních novin:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
reg, vbo, rod TN.cz