Česko zažilo nezvykle teplou sobotu, na několika stanicích padaly rekordy

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 9:15
21.2. 2021 9:06
Téma:

Část Česka si užívala nezvykle vysoké teploty, na některých stanicích ČHMÚ padaly teplotní rekordy. Na stanici Plzeň-Mikulka bylo téměř 15 stupňů. Na druhé straně republiky přitom stále vládla zima, někde dokonce teploty stouply jen lehce nad bod mrazu.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v sobotu zesiloval příliv teplého vzduchu od jihu až jihozápadu.

 

Příliv se odehrával především ve vyšších vrstvách atmosféry, na jihu a západě Čech ale došlo při slunečném počasí k promíchání s přízemní vrstvou. Díky tomu teploty stoupaly vysoko nad nulu. Většinou bylo kolem 10 až 14 °C.

 

"Při teplé advekci, která pokračuje i v těchto chvílích, byla nejvyšší teplota naměřena na stanici Plzeň Mikulka 14,9 °C, překvapivě s ohledem k období roku až v podvečerních hodinách (16:20!). Na stanici Hojsova Stráž a v Příbrami byl dokonce překročen rekord pro dnešní den," informoval v sobotu večer Josef Hanzlík z ČHMÚ.

 

 

Na Moravě ale byla celý den převážně zima. Kvůli mlhám, nízké oblačnosti a bezvětří teploty nestoupaly tak vysoko jako na západě Čech, odpoledne se pohybovaly lehce nad bodem mrazu, na stanici Luká to bylo jen 0,2 °C, na stanici Holešov 0,3 °C.

 

V příštím týdnu bude příliv teplého vzduchu vrcholit, ČHMÚ předpokládá, že se budou opět objevovat velké teplotní rozdíly v různých částech republiky. Teploty by mohly stoupat i nad 17 °C.

Související témata:
TN.cz