Střídavé počasí

Vítr pustošil Česko! Trhal střechy, zastavil vlaky, převrátil náklaďák

Téma:

Počasí si s námi hraje. Úterní noc se stala nocí tropickou, kterou jsme zaznamenali naposledy před dvěma lety. Vysoké teploty však doprovází i silný vítr, který v nárazech dosahuje až 118 km/h. Na Bruntálsku uletěla zverimexu střecha, v Olomouci vyřadil vítr z provozu autobus. U Vyškova se zase silný vítr opřel do nákladního auta, které za jízdy převrátil.

Vítr na jižní Moravě dosáhl takové síly, že srazil ze silnice jedoucí náklaďák. Stalo se to u motorestu Rohlenka u Tvarožné na Vyškovsku. Kamerou v autě to natočil čtenář TN.cz. Výstraha před silným větrem trvala na většině území do úterního odpoledne, na východě republiky až do úterního večera.

 

Hasiči od brzkého vyjížděli k desítkám případů spojených se silným větrem. Nejčastěji řešili spadlé stromy a větve, které blokovali dopravu nebo ohrožovali obyvatele a stabilitu některých staveb. Časté byly také uvolněné střechy nebo popadné elektrické vedení.

 

Střecha se uvolnila například na radnici v Rokytnici v Orlických horách nebo na zverimexu v Břidličné na Bruntálsku. V Olomouci zase silný vítr vyřadil z provozu elektrobus, kterému uletěla část střechy. Padající stromy přerušily na mnoha místech dodávky proudu.

 

Reportáž TV Nova:

 

Silný vítr způsobil na komplikace i na dalších místech republiky. Popadané stromy řešili hasiči na Vysočině. Od pondělního podvečera do úterní páté hodiny ráno museli řešit až 130 událostí. Ve Věži na Havlíčkobrodsku se utrhla část střechy rodinného domu, která skončila na silnici.

 

GALERIE: Následky silného větru

1
/
8
Zdroj: HZS ČR
Následky silného větru - 30. 10. - 7

 

"Obdobný případ řešili také hasiči v ulici Znojemská v Jihlavě. I tady silný vítr poškodil střechu na domě. Všechny události, u kterých jsme v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění osob," dodala Musilová.

 

K popadaným stromům vyjížděli i hasiči z Olomouckého kraje, a to od pondělní 22. hodiny. Hasiči řešili také uvolněné plechy na budovách. V Jihomoravském kraji řešili v souvislosti s větrem 112 případů. V Brně museli dokonce kvůli hrozícímu nebezpečí padajících větví uzavřít hřbitovy. Pět dní zpátky tam totiž spadl na seniorku strom. S těžkým poraněním ji hospitalizovali v nemocnici.

 

 

Od pondělního odpoledne do úterního poledne vyjížděli hasiči v Královéhradeckém kraji celkem k 90 událostem spojeným se silným větrem. Nejhorší byla situace na Hradecku, Rychnovsku a na Trutnovsku.

 

"Nejčastěji odklízejí hasiči popadané stromy přes komunikace, ale poskytují technickou pomoc i v dalších případech. V průběhu dne se dají očekávat další zásahy v souvislosti s odstraňováním následků silného větru," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

 

Hasiči Nového Bydžova a Chlumce nad Cidlinou zasahovali u dopravní nehody u obce Kratonohy na Novobydžovsku, kde se vlivem silného větru převrátil vlek nákladního automobilu. K dalšímu převrácenému nákladnímu vozidlu vyjeli krátce po 6. hodině k obci Libišany.

 

V Hradci Králové také ráno hasiči ukotvili uvolněný stan, který se pohyboval na Pražské třídě nebo u Muzea východních Čech odstranili uvolněné oplechování, které bránilo v průjezdu vozidel.

 

Předpověď počasí:

 

K 13 událostem vyjížděli hasiči v Ústeckém kraji. "Hasiči odstraňovali spadlé větve a stromy většinou z komunikací. Šlo o stromy na silnicích a v jednom případě na železniční trať u Rumburku a na dráty vysokého napětí v Jetřichovicích," uvedl mluvčí Lukáš Marvan.

 

 

Zastavené vlaky, tisíce lidí bez proudu

Silný vítr zkomplikoval také dopravu na železnici. Vlaky musely zastavovat kvůli popadaným stromům, a to například na tratích Uhlířské Janovice - Ledečko, Rudoltice v Čechách - Lanškroun, Police nad Metují - Teplice nad Metují, Vlastějovice - Ledeč nad Sázavou či Benešov u Prahy - Postupice.

 

Následky větru řešili také v úseku mezi Libercem a Černousy, kde byly zcela zrušeny některé spoje a nebyla za ně zavedena an náhradní doprava. Autobusy pak byli kvůli silnému větru převáženi cestující mezi Havlíčkovým Brodem a Šlapanovem či Tišnovem a Rožnou. Aktualizované informace o omezení provozu na železnicích můžete sledovat na webu Českých drah.

 

"V současné době eviduje dispečink ČEZ Distribuce přes šest desítek poruch na vedení vysokého napětí, další desítky pak na nízkém napětí. Bez elektřiny je v současné době přes 30 tisíc odběrných míst," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

 

Nejsložitější situace je na Pardubicku (v okrese Chrudim a Havlíčkův Brod), další postiženou lokalitou je Morava (na Šumpersku a Vsetínsku) a dále ve středních Čechách (Benešov a Kutná hora). "Další poruchy evidujeme také na severu Čech na Děčínsku a Českolipsku. Nejklidněji je v Plzeňském a Karlovarském kraji, kde evidujeme vždy jen po jedné poruše na vedení vysokého napětí," dodala mluvčí.

 

Tropická noc

V úterý meteorologové v České republice také zaznamenali velmi teplou noc. "Česko má zasebou extrémně tropickou noc. V Broumově, Holešově a v Ostravě dosáhly teploty 20 °C. Na Lučině 20,5 °C," řekla pro TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová. 

 

 

Takto vysoké teploty na konci října nejsou moc časté. "Je to rarita, jak se noci prodlužují. Zažíváme rekordy jak minimálních, tak maximálních teplot. Letos jsme zaznamenali první tropickou noc 30. dubna," doplnila Honsová. 

 

"Silný vítr, který se přeměnil na orkán Vaia, dosahoval například v Beskydech v nárazech 118 km/h, v ostatních místech až 126 km/h," dodala Honsová. V úterý odpoledne už vítr pomalu utichal. Ve středu ráno se už dočkáme nižších teplot, které se budou pohybovat od 7 do 3 °C.


ČTĚTE TAKÉ:

Nemůžete usnout v teple? Tyto rady vám pomohou problém překonat
Řádila vichřice i u vás? Tohle si připravte pro pojišťovnu

reg/epa TN.cz