Ministerstvo zdravotnictví

Česko zčervenalo na semaforu nákazy. Covid-19 se šíří komunitně

Koronavirus
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
24.10. 2020 7:47
Téma:

Česká republika zčervenala na koronavirovém semaforu. V celé zemi se virus šíří komunitně. Hygienikům se tak nedaří nalézt zdroje nákazy. Nově po aktualizaci ministerstva zdravotnictví zčervenaly Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Olomoucký kraj a Vysočina.

Zatímco minulý pátek bylo ve žlutém stupni ještě pět krajů, nyní se už celá země zabarvila do červené barvy. Ta značí třetí, a tedy nejvyšší stupeň pohotovosti, kdy v ČR narůstá nebo přetrvává komunitní přenos.


Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Resort koronavirový semafor nákazy vytvořil v létě a původně ukazoval situaci v jednotlivých okresech. V posledních třech aktualizacích mají jednotnou barvu už celé kraje.

 


Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) však už před nějakou dobou upozorňoval, že vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci v Česku přestává mít smysl, protože brzy bude celý červený.

 

Aktuální semafor rizika nákazy:

 


To se vyplnilo. "Zelené“ okresy bez rizika komunitního přenosu byly na semaforu naposledy na konci září. Zhoršující se situaci dokládají také denní přírůstky, kdy padá jeden rekord za druhým. V pátek přibylo rekordních 15 252 nových případů, nejvíce od začátku pandemie.


Vláda proto zpřísnila také další opatření v zemi. Od čtvrtka tak kabinet omezil nejen pohyb lidí, ale uzavřel také maloobchody a služby. Přehled restrikcí naleznete v tomto článku na TN.cz.

 

Restaurace v celé zemi bojují s vladním opatřením. Více se dozvíte v následující reportáži:

 


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz