Situace v zemi

Českou ekonomiku čeká pád. Z okolních zemí na tom bude nejhůře

Lucie Staničková
Lucie Staničková
14.4. 2020 18:20
Téma:

Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává kvůli pandemii koronaviru propad globální ekonomiky o tři procenta. Zároveň uvádí, že by česká ekonomika měla mít hlubší propad než ekonomiky zbývajících zemí Visegrádské čtyřky.

Zatímco Česká republika má přijít o 6,5 % svého loňského výkonu, Maďarsko ani ne o polovinu, tedy o 3,1 %. Polská ekonomika ztratí podle Mezinárodního měnového fondu 4,6 % a slovenská 6,2 %.


Podle ekonoma Lukáše Kovandy je však prognóza vůči Česku velmi optimistická. "Realističtější je nyní předpoklad poklesu ekonomiky v pásmu od osmi do dvanácti procent,“ uvádí ekonom.

 


Přesto však Česko bude v rámci zemí střední a východní Evropy jednou z nejpostiženějších. Ze zemí, které do Evropské unie vstoupily v roce 2004 nebo později, se má podle Mezinárodního měnového fondu hlouběji propadnout už je Chorvatsko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva.


"Českou ekonomiku zrazuje především její citelná závislost na automobilovém průmyslu a na Německu jako takovém,“ dodává Kovanda.


Výrazný propad dokonce o sedm procent čeká podle MMF také Německo, které tímto pádem výrazně stáhne dolů také Českou republiku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz