Přípravy na sezónu

Český Krumlov se chystá na tuzemské turisty. Zlevňuje ubytování

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
8.6. 2020 20:49
Téma:

Český Krumlov se připravuje na letní sezónu. Ta bude kvůli pandemii letos naprosto odlišná od těch předchozích. Město je bez zahraničních turistů, proto se chce víc zaměřit na ty české. Provozovatelé hotelů lákají na nižší ceny za ubytování a zlevnily i restaurace.

Loni byly ulice Českého Krumlova přeplněné zahraničními turisty, parkoviště zabraly zájezdové autobusy. Letos je historické město liduprázdné. Ticho panuje v ulicích i restauracích.

 

"Chceme vytvořit takovou opravdu familiární atmosféru, město uvolnilo zábory podnikatelům tak, aby mohli své předzahrádky v podstatě rozmnožovat. Chceme, aby se ve městě hodně pilo, jedlo, hodovalo, tancovalo," popsal místostarosta Českého Krumlova Martin Hák (NEZ).

 

 

"To, že už to tady není tak přelidněné hlavně těmi cizinci, je možná i dobře. Je lepší, když má člověk víc místa," shodují se turisté.

 

Masivní úbytek turistů ze zahraničí se ale může projevit na městském rozpočtu. Jen ze zájezdových autobusů vybrala radnice během loňského léta téměř 14 milionů korun. Pro jedno z parkovišť už našla jiné využití.

 

 

"Ten parking B, jak ho máme nazvaný, udělali jsme z něj poměrně rychle servis pro karavany," přiblížil Hák. Na české turisty se musí zaměřit také hotely a penziony. Turisté ze zahraničí jim přitom tvořili až 80 % klientely.

 

"Připravili jsme pro české klienty zajímavé balíčky na více nocí, které vlastně nejsou jen ubytování, ale nabízíme jim vícero služeb, jako jsou třeba cyklovýlety, plavba na vorech a tak dále," popsala tamní hoteliérka Adéla Kubíková. Hotely navíc šly s cenami dolů. Provozovatelé zlevnili i jídla v restauracích.

 

 

Krumlovský zámek na letní sezónu žádné vetší změny nechystá. Turisté ale budou mít více času na prohlídkových trasách. "Návštěvníků je míň, mohou v pohodě, v poklidu, ne v takovém davovém množství a v tom hektickém intervalu, se seznámit s kulturními pamětihodnostmi jak města, tak zámku," řekl Pavel Slavko, kastelán českokrumlovského zámku.

 

Turisté ze zahraničí už se prý ale do Českého Krumlova pomalu vracejí. O víkendu přijely zájezdy například z Maďarska nebo Německa.

 

Český Krumlov chystá menší kulturní akce po celém městě. Na reportáž se podívejte ZDE:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz