nadměrný turismus

V Českém Krumlově si chválí poplatky za vjezd autobusů, turistů ubylo

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
Aktualizováno 20:34
5.9. 2019 12:03
Téma:

V Českém Krumlově v létě ubylo turistů. Město se před sezónou rozhodlo jejich počet regulovat pomocí poplatků pro zájezdové autobusy. Za vjezd na parkoviště musejí od června zaplatit dopravci 1250 korun. Do městské kasy díky tomu přiteklo několik milionů korun.

Město se rozhodlo vjezd zájezdových autobusů zpoplatnit kvůli neustále narůstajícímu počtu turistů. Podle vedení Českého Krumlova je to jediný způsob, jak jejich počet regulovat.

 

Poplatky začalo město vybírat letos v červnu a nyní má první výsledky. Turistů v centru města ubylo. Radnice současný stav přirovnává k situaci před deseti lety a v ulicích historického centra se prý dá opět volněji procházet.

 

Vedení Krumlova trápili hlavně turisté, kteří městem pouze proběhli a pokračovali dál. Město z nich prý nemělo žádné peníze a jen zacpávali ulice. Nová parkoviště pro zájezdové autobusy vznikla jen pár desítek metrů od centra.

 

 

Už za první měsíc provozu město na poplatcích vydělalo přes čtyři miliony korun. Turistů ubylo také na českokrumlovském zámku. I tam pokles vítají. V loňském roce už se totiž jejich počet vyšplhal na hranici únosnosti. Za prvních sedm měsíců navštívilo zámek 216 tisíc lidí, to je o necelých 30 tisíc turistů méně než v loňském roce. I přesto ale krumlovský zámek víc vydělal díky navýšení vstupného.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

klma tn.cz / TV Nova