GALERIE smutná zpráva

Český mořeplavec Atlantik na voru nepřepluje. Nedal úplatek

Vor - 9
Zdroj: TV Nova
Mořeplavec Rudolf Krautschneider se svým vorem Eurica

Krásný sen českého mořeplavce Rudolfa Krautschneidera, totiž přeplout Atlantik na voru ze šumavských smrků, skončil ještě na evropském břehu. Po neúspěšných jednáních s portugalskými úřady o vyplutí voru, mořeplavec vor prodal za symbolické euro a odjel domů.

Ten příběh je takřka neuvěřitelný. Zejména jeho závěr. Představte si, že dva roky v Čechách stavíte obří vor pro přeplavbu oceánu. Seženete potraviny na půl roku, vor dopravíte až do Portugalska... a nakonec vůbec nevyplujete. Veškerou dvouletou práci i utracené statisíce vyměníte za jedno jediné euro.

 

Přesně to se stalo českému mořeplavci Rudolfu Krautschneiderovi. Mezi tuzemskými jachtaři (a nejen mezi nimi) je tento jednasedmdesátiletý muž legendou. Vyjel na cestu kolem světa, do Grónska, obeplul Antarktidu a patnáctkrát překonal Altantik. Nevyráží vždy jen za dobrodružstvím, ale na loď bral i děti z dětských domovů nebo závislé na alkoholu a drogách.

 

Před čtyřmi lety začal kreslit první plány voru, na kterém si chtěl splnit sen - přeplout Atlantik na voru. V roce Rudolf Krautschneider začal se stavbou, kterou s pomocí přátel dokončil loni v zimě. Vor Eurica měl hmotnost 22 tun, délku přes 12 metrů, šířku 7 metrů a stěžeň vysoký 11 metrů. V Čechách měl dokonce i velký slavnostní křest. I bez nespočtu hodin práce zdarma vyšly náklady na stavbu na půl milionu korun.

 

 

Tohle všechno teď přišlo vniveč. Jen kvůli byrokratickým překážkám a přezíravosti portugalského kapitanátu v přístavu Portimao. Zhruba před týdnem smutnou zprávu Krautschneider oznámil na svém webu moreplavecruda.cz : "3. července 2015 po dlouhých neúspěšných jednáních s kapitanátem posádka voru Eurica rozhodla z plavby rezignovat. Důvodem byla absolutní arogance moci přístavních úředníků. Neustálé obstrukce a bránění Eurice opustit přístav v Portimau trvaly od února. A to i přesto, že Eurica měla v pořádku všechny potřebné dokumenty, které ji opravňovaly k plavbě po moři včetně pojištění, byla vybavena předepsanými záchrannými prostředky, rádiem, GPS... "

 

Rudolf Krautschneider naznačuje, že za překážkami v plavbě mohla být snaha vymoci úplatek. "Situace se stále opakovala. Jednání na úřadu kapitanátu probíhala i s tlumočníkem. Úředníci své podmínky neustále měnili a stupňovali. Ujištění místních, že by to úplatek ve výši několika tisíc euro vyřešil, neakceptuji. Říká se, že kdo maže, ten jede. Já jsem ale nikdy nemazal a mazat nebudu. Sedím doma v Lupenici a jen těžce hledám slova," napsal smutně mořeplavec Ruda.

 

GALERIE: Mořeplavec Rudolf Krautschneider a jeho vor Eurica

1
/
10
Zdroj: TV Nova
Vor - 2

 

Vor Eurica tak ve skutečnosti uplul pouhých 20 metrů pod portálovým jeřábem v přístavišti. Tehdy ho chtěla trojice mořeplavců z posádky ukázat úředníkům kapitanátu. Ti se ale bez omluvy nedostavili a vor musel zpět do loděnice.

 

A co je s ním teď? "Z voru jsme si vzali radiostanici, kompas, mapy a pár osobních věcí a odjeli autem do Čech. Plně vybavený vor i s potravinami na půl roku jsme prodali za 1 euro spřáteleným přístavním dělníkům. Dalo by se tak říci, že velký životní sen má cenu jednoho eura," napsal mořeplavec Rudolf Krautschneider.

 

"Na mořeplavbě je vždy nejtěžší fáze vyplutí, a to se tentokrát nezdařilo. Žijeme ve světě, kde úředníci (tedy naši sluhové) se stali našimi pány. Nesmírně si vážím svých dvou kamarádů Jiřího Fejfara a Adama Navrátila. I přes neúspěch projektu Eurica přátelství nás třech trvá," dodal Rudolf Krautschneider na svém webu moreplavecruda.cz.

tn.cz / David Garkisch