Nebezpečné předjíždění

Německý soud poslal českého šoféra za mříže a zakázal mu řídit

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť, Petr Zelený
Aktualizováno 12.12. 2019 12:57

Okresní soud v německém Pasově ve čtvrtek poslal do vězení českého řidiče kamionu Jaroslava Novotného, který podle obžaloby v lednu nebezpečně předjížděl a ohrozil další lidi. Za mřížemi má strávit dva a čtvrt roku, původně mu hrozilo až doživotí. Rozsudek ale není pravomocný.

Kromě trestu vězení soud také českému kamioňákovi na čtyři roky zakázal řídit. Verdikt zatím není pravomocný, Novotný se proti němu může odvolat.

 

Při příchodu do soudní síně si Novotný obličej nekryl. Ve chvíli, kdy soudce pustil záznam z palubní kamery, díval se obžalovaný šofér jinam a plakal. Slzy mu tekly i při čtení obžaloby.

 

Hned na začátku soudního jednání zaznělo, že český kamioňák nemá problémy se zákonem poprvé - v minulosti byl už pětkrát trestaný.

 

Soudce uvedl, že Novotný si v minulosti vyslechl trest mimo jiné za řízení pod vlivem alkoholu nebo za to, že při nehodě zranil dalšího člověka. Také měl zákazy řízení.

 

Ve vazbě je Čech od března - nejprve na soud čekal v cele v Česku, později se "přestěhoval" do německého vězení. Původně ho německé státní zastupitelství obžalovalo z pokusu o vraždu a obecného ohrožení, za což hrozil až doživotní trest.

Nakonec ovšem došlo ke zmírnění obžaloby - aktuálně totiž Novotného soudí za ohrožení silničního provozu. Za to podle informací TV Nova hrozí maximálně čtyřletý trest.

 

Incident, za který je český kamioňák souzený, se odehrál letos v lednu nedaleko českých hranic. Novotný tehdy předjížděl jiný kamion, manévrem ovšem ohrozil jiné řidiče včetně školního autobusu. České soudy ho ke stíhání do Německa vydaly v létě.

 

Připomeňte si kauzu v srpnové reportáži:

 

TN.cz