vysoké tatry

Český turista se zřítil ze 40 metrů pod Gerlachovským štítem

Vrtulník HZS v Tatrách
Zdroj: HZS Slovenské Republiky
Tomáš Brych
Tomáš Brych
Publikováno 2. 8. 2020
Téma:

Těžké zranění utrpěl 47letý český turista, který se zřítil z výšky přibližně 40 metrů při sestupu Batizovským žlabem pod Gerlachovským štítem ve Vysokých Tatrách. Vrtulník ho přepravil do popradské nemocnice.

"Muž utrpěl pádem poranění hlavy a mnohačetné odřeniny. O součinnost byla požádaná posádka Vrtulníkové záchranné zdravotní služby z Popradu, která z heliportu ve Starém Smokovci vzala na palubu horského záchranáře. Po příletě do oblasti pak k pacientovi sestoupil záchranář i s lékařem," informovala slovenská Horská služba.

 

Pomocí lezecké techniky transportovali zraněného Čecha zavěšeného pod vrtulníkem na Batizovské pleso, kde ho přeložili na palubu vrtulníku a pokračovali s ním letecky do nemocnice v Popradu.

 

 

Muž byl bez horolezecké výzbroje a pohyboval se mimo sestupovou trasu. Podle Horské záchranné služby výstup na Gerlachovský štít svým charakterem vyžaduje použití horolezecké techniky, zabezpečovací pomůcky i výbornou znalost terénu za jakýchkoli podmínek. "To má velký vliv nejen na plánovanou výpravu, tak i na bezpečnost osob pohybujících se v takovém teréně. Pokud turista nedisponuje patřičnými vědomostmi a dovednostmi, doporučujeme využít služby horského vůdce," uzavřeli záchranáři ve své zprávě.

Související témata:
TN.cz