lék na koronavirus

Český vědec může porazit koronavirus, jeho lék se testuje

Chorvatsko ohlásilo prvního nakaženého koronavirem
Zdroj: APTN
Téma:

Naděje lidí nakažených koronavirem se upínají k práci českého vědce! Pod vedením výzkumníka Tomáše Cihláře totiž tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences vyvinul lék remdesivir, který by měl být účinný proti zákeřnému viru. Klinické testy nové vakcíny začaly v americkém státě Nebraska. S odvoláním na místní zdravotnické úřady to oznámila agentura AP.

Testování nemocných neproběhne jen v Nebrasce, lékaři chtějí do testů zapojit celkem čtyři sta lidí v padesáti zemích světa. Polovině z nich přitom podají remdesivir, druhá část dostane jen placebo, tedy neúčinnou látku mající stejnou podobu jako lék.


"Cílem je poskytnout pomoc lidem, kteří ji potřebují nejvíc," vyjádřil se před testy doktor Andre Kalil, který na celý proces dohlíží. Do studie se ale budou moci zapojit všichni pacienti hospitalizovaní s nemocí COVID-19, musejí se však u nich projevovat alespoň mírné symptomy nákazy.


Jako první bude lék testován na Američanovi, který byl evakuován z výletní lodi Diamond Princess, jež byla na začátku února dva týdny v karanténě v japonském přístavu Jokohama. Ze čtrnácti evakuovaných pacientů jich tehdy bylo hned dvanáct pozitivně testováno na přítomnost koronaviru.


V Číně, kde se koronavirus začal šířit jako první a kde má jasně nejvíce obětí, začaly dvě podobné studie již dříve. Jedna z nich využívá právě lék remdesivir, předmětem druhé je boj s virem pomocí léků na HIV, které na některé pacienty zabraly také.

 


Žádný potvrzený lék na koronavirus ale zatím neexistuje. Lékaři tak nakaženým podávají, mimo studií, pouze přípravky, které mají za cíl zmírňovat příznaky nemoci, v těžkých případech pomáhají pacientům s dýcháním přístroje.

 

Nicméně lék remdesivir byl v lednu označen Světovou zdravotnickou organizací za největší naději v bitvě proti děsivé nemoci. Budou-li klinické testy po celém světě úspěšné, může mít úspěšné vyléčení tisíců pacientů po celém světě výrazný český podpis.


Epidemiolog Roman Prymula hovořil o rizicích koronaviru:

Související témata:
AP