Milan Langer

Český vozíčkář se chtěl uzdravit v Santiagu. Zemřel cestou vyčerpáním

Milan Langer
Zdroj: facebook, Life with a backpack - Život s batohom
Milan Langer (†60)
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 14:07
9.8. 2019 13:51
Téma:

Ve středu večer zemřel vozíčkář Milan Langer (†60), který se sám dlouhodobě věnoval pomoci zdravotně postiženým lidem. Osudným se mu stalo rozhodnutí vyrazit na pouť do španělského Santiaga de Compostela. O jeho úmrtí informoval na sociálních sítích Spolek Trend vozíčkářů Olomouc, který sám Langer zakládal.

Na pouť Milan Langer vyrazil už na konci března tohoto roku. Na svém invalidním vozíku chtěl urazit několik tisíc kilometrů. Cestoval společně se svými šesti přáteli. Jeho cesta však skončila předčasně. Po čtyřech měsících se u Milana projevily zdravotní problémy.

 

Po dvou tisících kilometrů cesty skončil Milan v nemocnici ve francouzské obci Decazeville. Lékaři řekli, že problémem je dehydratace a celkové vyčerpání organismu, které ještě komplikovala infekce. Jeho tělo tento nápor nezvládlo a bohužel zemřel.

 

 

"Milan se narodil se svalovou dystrofií, která ho provázela 60 let. Bohužel mu nedovolila dokončit tuto pouť, ale věříme, že putuje s námi. Při odchodu z nemocnice jsem mu popřál Buen Camino (šťastnou pouť), a jak ho znám, vím, že to nevzdal," napsal na sociálních sítích Langerův spolupoutník Jozef Kivoň.

 

 

Zesnulý Milan Langer vystudoval filosofickou fakultu v Brně, obor filologie. Od roku 1997 pracoval v sociálních službách, jako vedoucí neziskové organizace Spolek Trend vozíčkářů Olomouc, později jako předseda krajské rady a osob se zdravotním postižením. Dlouhodobě aktivně pracoval v organizacích zdravotně postižených.

 

Pouť do španělského města zajímá celou Evropu. Zahrnuje síť dvanácti poutních cest, které společně mají jeden cíl - hrob svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela. Poutníky čeká buď sto kilometrů chůze nebo dvě stě kilometrů jízdy na kole. Během cesty pak sbírají razítka, která dostávají do poutního pasu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz