SAMOSBĚR

Česnek leží na polích. Přijeďte si ho nasbírat, lákají zemědělci

Petr Brzek
Petr Brzek
Aktualizováno 21:50
22.7. 2021 21:45
Téma:

Začala sklizeň česneku. Podle zemědělců bude letos úroda výborná, ale chybí sezónní pracovníci, takže pěstitelé vítají, když si lidé zeleninu nasbírají sami. Česko v produkci česneku není soběstačné, dvě třetiny spotřeby musí dovážet.

Sotva najel ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové traktor do polí, tak se našli sběrači, kteří úrodu sotva unesli. Manželé Melšovi z České Skalice jeli za samosběrem třicet kilometrů.

 

"Protože mám česnek rád," vysvětlil pan Václav Melša. Manželé nasbírali deset kilo, odnesli česnek do auta a na pole se vrátili znovu. "Je to na topinky," vysvětlil sběrač.

 

V supermarketech má česnek hodnotu skoro nad zlato, na poli vyjde kilo na 80 korun. V zemědělství je totiž lidí málo. "Chybí nám na sklizeň tři až čtyři pracovníci," řekl zemědělec David Smetana.

 

 

Češi ročně snědí dvacet tisíc tun česneku, pouhá třetina se ale vypěstuje na českých polích. Česnek se vozí ze Španělska nebo Číny.

 

V 90. letech čeští zemědělci nemohli konkurovat čínskému česneku za třicet korun. Nevyplatilo se ho pěstovat a jeho produkce strmě klesala.

 

Česnek lidé mají rádi i kvůli jeho účinkům na zdraví. Například za druhé světové války bylo málo penicilinu, takže armádní lékaři v Sovětském svazu aplikovali česnekový roztok přímo do rány. A přezdívka této zeleniny byla na světě - ruský penicilin.

 

 

Dnes česnek nenajdete jen v polévce nebo na bramborácích. Dělají se z něj buchty i zmrzlina. Ten český je prý až pětkrát silnější než čínský. Ostatně jeho léčebné účinky a zároveň ostrý odér vystihuje jedno rčení. Kdo jí česnek, nechodí k němu lékař. Kdo jí česnek a cibuli, nechodí k němu nikdo.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

mb TN.cz