Volby 2020

Česnek, roušky i lépe placená práce. Na co jednotlivé strany lákají voliče

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
10.9. 2020 5:35
Téma:

České politické strany odstartovaly předvolební kampaně. Zatímco ANO sází na roušky, Starostové a nezávislí chtějí vyhánět zlo česnekem. Komunisté slibují staré dobré časy a Piráti boj proti šmejdům. Podívejte se, na co dalšího lákají voliče!

Předvolební období je pro politiky příležitost k velkým slibům a velkorysým darům pro voliče. Ačkoli se kampaně řady z nich mohou zdát zvláštní, strany zřejmě dobře ví, na co lidé slyší.

 

ANO

Strana s nejsilnějším zastoupením, v jejímž čele stojí premiér Andrej Babiš, jde do voleb s heslem "Ukázaná platí!". Hnutí svou kampaň zahájilo ve čtvrtek v Olomouci a zahájení se zúčastnila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

 

Předseda vlády plánuje navrhnout, aby stát rozdal třem milionům seniorů část svých zásob roušek a respirátorů. Rozvážet by je měla Česká pošta. Konkrétní program však ANO zatím nepředstavilo.

Anketa

Kdo má podle vás ve volbách největší šanci na úspěch?

Hlasovalo 168 lidí.

ČSSD

Sociální demokraté, jejichž předsedou je ministr vnitra Jan Hamáček, odstartovali kampaň v pátek v ostravské části Vítkovice. Strana sází na bývalého primátora Ostravy Petra Kajnara. Ten slíbil, že ČSSD pomůže dobýt zpět Moravskoslezský kraj.

 

Stěžejním bodem programu sociálních demokratů je snížení nezaměstnanosti, problematika levné práce a zajištění dostatku lékařů a léků. Heslem kampaně je "V krizi vás ochráníme". Jako dárek pro voliče si strana připravila něco speciálního – lahvičky dezinfekce oblečené do červeného svetru, který se během pandemie díky Hamáčkovi stal ikonickým.

 

STAN

Zřejmě nejkurióznější kampaň zahájilo hnutí Starostové a nezávislí. Jejich symbolem pro volby 2020 se stal česnek. "Má schopnost léčit, uzdravovat a čistit. Říká se, že zahání zlé duchy a pomáhá proti upírům," tvrdí šéf STAN Vít Rakušan.

 

 

S jeho pomocí hodlá hnutí vyhnat zlé duchy z vedení krajů. Kampaň odstartovala v pondělí před budovou středočeského krajského úřadu v Praze. Tamní hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou má nahradit kandidátka za STAN Petra Pecková.

 

Hnutí láká občany na úřady vstřícné k lidem, výstavbu sportovišť a cyklostezek, podporu obnovitelných zdrojů a přerozdělení krajských dotací. Slibují také podporu domácího průmyslu a lokálních zemědělců.

 

Starostové a nezávislí zahájili předvolební kampaň netradičně:

 

KSČM

Předvolební kampaň komunisté odstartovali na tradičním setkání s občany ve Svojšicích na Pardubicku. Lidem slibují zejména sociální jistoty a standard, na který byli zvyklí před listopadem 1989.

 

"To, co nám ukradli, nám musí vrátit!" hlásal místopředseda Ústředního výboru KSČM Václav Ort. Poslanec Zdeněk Ondráček v rámci kampaně sází na krásu stranických kolegyň.

 

Oficiální kampaň odstartovali i komunisté:

 

Přehled dalších předvolebních kampaní najdete na následující straně.

1
2 3
TN.cz