INFORMACE PRO CESTOVATELE

Cesta do Chorvatska: Formuláře na hranicích, aktuální počet nakažených

Roman Dolejský
Roman Dolejský
3.7. 2020 17:41
Téma:

Slovinsko zařadilo Čechy i Chorvaty do rizikovější skupiny zemí. Jaká je ve skutečnosti aktuální epidemiologická situace v Chorvatsku? Jak se tam nejsnadněji dostat a jak jsou plné turistické destinace na jadranském pobřeží? O tom mluvila redakce TN.cz s prezidentem vChorvatského turistického sdružení Dubravko Miholić.

Zatímco v polovině června bylo v celém Chorvatsku asi 10 aktivních případů nemoci Covid-19, dnes jich je tu přibližně 650. I to je ale sotva polovina případů oproti dubnu, kdy byla situace v zemi nejhorší.

 

"Denně máme asi 40 až 50 nových nakažených, jedná se ale o lokální ohniska. Na pobřeží a v turistických destinacích ale nejsou žádné nové případy. Většina nakažených jsou Chorvaté, kteří jeli do Bosny, Srbska či Kosova navštívit příbuzné," přiblížil pro TN.cz prezident Chorvatského turistického sdružení Dubravko Miholić. 


Na hranicích je nutné vyplnit formulář s informacemi o každém člověku, který do země míří. Pro ty, kdo formulář odevzdají online, je připravený speciální průjezd Enter Croatia. "Doporučujeme, aby si každý formulář vyplnil v aplikaci na internetu a půjde to pak mnohem rychleji," poradil Miholić. Jinak se totiž údaje musí vyplňovat přímo s celníky. Zadávají se informace jako místo dovolené, jméno, číslo dokladu a další.

 


Do Chorvatska míří stále víc a víc turistů, oproti loňsku je to ale velký pokles. "Ke čtvrtku bylo v Chorvatsku asi 350 tisíc turistů z celého světa, z toho asi 35 tisíc Čechů. Za červen přijelo asi 65 tisíc Čechů," předložil statistiku prezident sdružení.


Podle Miholiće důležité, aby turisté poslouchali preventivní doporučení. Jedná se o nošení roušek v hromadné dopravě a obchodech. Hotely a apartmány mají veškerá hygienická opatření, ty platí i na plážích. "Letos je méně turistů a máme rozlehlé pláže, takže místo je pro každého, aby udržel rozestup 1,5 metru," dodal.

 


Problém pro Čechy může představovat rozhodnutí Slovinska přeřadit Česko mezi méně bezpečné země z hlediska šíření koronaviru. Miholić poznamenal, že zpřísnění se týká i samotných Slovinců. Ti totiž při příjezdu z Chorvatska nemusí do karantény, pokud ale přijedou z jiné balkánské země, kde mnozí z nich mají příbuzné, tak je čeká preventivní domácí pobyt. Často tak na hranicích hlásili, že byli jen v Chorvatsku. "Slovinci nyní musí prokázat, kde v zahraničí byli," řekl Miholić.
 

Richard Wágner TN.cz