Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

galerie retro nábytek frčí

Nemáte doma poklad? Tyhle věci shánějí starožitníci a sběratelé

Retro
Zdroj: TN.cz

Pamatujete? Umakartová židle v kuchyni, růžový porcelán a sektorový nábytek v obýváku. Měli jste je vy i sousedé. V té době nešlo nic jiného ani sehnat. Na mnohé věci z dob ČSSR si určitě vzpomene většina z vás. A možná, že v nich máte ukryto nečekané bohatství!

Pokus odlehčit konstrukci nábytku, dát prostor barvám a zároveň snaha zkoušet nové materiály – to byly cenné prvky českého nábytku v období takzvaného bruselského stylu, který začal kolekcí zhotovenou na výstavu EXPO 58 a pokračoval až do 70. let.

 

 

Příkladem je třeba křesílko s dřevěnou lakovanou konstrukcí a sedáku ze syntetického materiálu. V kuchyni lidé sedali na židle z umakartu, kovová konstrukce se vyráběla z pochromovaných ocelových trubek.


128

GALERIE: Retro domácnost

Zdroj: Instagram, birks design retro

Retro - 1

Hodnocení:

 
 

Snad každý doma měl plastový telefon Tesla, který patřil ke standardnímu zařízení bytů v 70. a 80. letech. Fenomén své doby byl i růžový porcelán! V nejednom obýváku jste tak mohli vidět poličku s malovanými hrnky, vázičkami či dózičkami.

 

Retro nábytek je údajně opět v kurzu a rozhodně nestojí málo. Pokud skrýváte nějaké kousky z doby socialismu na půdě nebo máte ještě vystavené doplňky v obýváku, určitě je nevyhazujte, možná v nich máte uložené nemalé bohatství.

 

Starožitníci momentálně nejvíc poptávají tyto položky:

NÁBYTEK: 60. - 70. léta 20. století, chromový nábytek, křesla, sedačky, pohovky, lavice, knihovny, kancelářský nábytek s roletou, zrcadla, houpací křesla, chlebovky, koberce, stoly, stolky, skříně, příborníky, psací stoly, židle, sekretáře, truhly, skleníky, globusy.

OBRAZY: obrazy, akryl, akvarel, olej konkrétních autorů

ZAŘÍZENÍ DOMÁCNOSTI: kufříkové gramofony, gramofony s troubou, dřevěné gramofony, rádia 20. až 60. léta, reproduktory, fonografy, psací stroje.

PORCELÁN:
figurální porcelán, slánky, kořenky, vázy, dózy, šálky, mísy, tácy, džbánky, sklo, keramika, sochy.

STAROŽITNOSTI: bižuterie, hodiny, hodinky, lustry, lampy, hračky, houpací koně, panenky, kočárky, stříbro, vánoční ozdoby.

Na sběratelských webech se lze dočíst detailnější popis žádaných artefaktů minulosti a případně domluvit konkrétní nabídku.

has TN.cz