Nejstarší v Evropě

Čeští archeologové mají unikát: Sedm tisíc let starou studnu!

Téma:

Východočeští archeologové objevili věc, která se zapíše do historie a změní učebnice dějepisu. U Ostrova na Chrudimsku, na místě, kudy má vést dálnice D35, našli totiž studnu, která je sedm tisíc let stará a je tak nejstarší dochovanou studnou v celé Evropě.

Je to pár prken stlučených dohromady, ale sedm tisíc let v zemi z nich dělá senzační nález. Dub vydržel díky tomu, že byl celou dobu ponořený ve vodě.

 

Několik dnů odborníci počítali letokruhy, dřevo porovnávali s již vykopanými studnami v Německu. A nakonec si troufli být konkrétní - stromy byly pokácené v roce 5259 před naším letopočtem.

 

Studna mohla být hluboká až tři metry a ukazuje se, že už tesaři mladší doby kamenné byli stejně zruční jako ti současní. Dřevo v nejstarší evropské studni zachrání od rozkladu obyčejný cukerný roztok. Restaurátorské práce ale nejdřív začnou hodinou tělocviku. Bude potřeba nanosit až čtyři sta kilogramů cukru.

 

 

Místní archeology už patrně zná celý svět. Před několika týdny se pochlubili zlatým pokladem z roku 1630 nalezeným u Králík. Blízko Kladiny zase našel místní obyvatel tři tisíce let starou bronzovou nádobu. A díky náleznému je milionářem muž, který u Chýště odevzdal denáry z desátého století.

pez, Petr Brzek TN.cz