Kontroly na hranicích

Čeští celníci zadrželi kamiony plné ilegálního odpadu. Je jich stále více

Michaela Klárová
Michaela Klárová
27.5. 2020 12:25
Téma:

Počet kamionů s nelegálním odpadem, které do Česka míří z jiných evropských zemí, opět stoupá. Jen na jihu Čech jich celníci v poslední době zastavili několik. Většinou vezly plasty a drť z Itálie.

Jeden takový kamion nedávno zadrželi celníci na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Řidič tvrdil, že veze roztříděný odpad. Jenže při podrobnější kontrole policisté zjistili, že je to drť směsného odpadu, kde byly i různé plasty, molitan, hliník nebo korek.


Kamion, který na jih Čech přijel z Itálie, vezl více než dvacet tun odpadu. Řidič měl celý náklad vyložit u jedné firmy na Českobudějovicku. Tam ale díky policii už nedojel.

 


Další nákladní auto pak převáželo směs plastů, dřeva, papíru a textilu. Část z toho byla dokonce už ve fázi rozkladu v kapalném stavu. Další kamiony se sedmdesáti tunami odpadů nedávno zadrželi celníci i na Olomoucku. Jednalo se o tři auta s plasty a komunálním odpadem.


Celníci letos zadrželi už 460 tun nelegálního odpadu, třetina z toho k nám mířila v průběhu tohoto měsíce. Česko s tímto problémem bojuje už řadu let. Dopravci podle policie zkoušejí trasy, kudy dostat nelegální odpad z jejich země do jiných států Evropské unie.

 

Do České republiky a pak i do Polska nebo Bulharska míří kamiony s nelegálním odpadem většinou z Německa, Rakouska a Itálie.

ls TN.cz