NEJEN OSTRAVA

Čeští lékaři a sestry v ohrožení! Jak se chrání zahraniční nemocnice?

Čekárna v nemocnici
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto.
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 14. 12. 2019
Téma:

Detektory kovů u vchodů, ochranka, kamery. Zvýšená bezpečnosntí opatření v nemocnicích se ve světě pomalu stávají normou. Aby ne, podle statistik se s fyzickým útokem setkalo až 90 % zdravotníků. O větším zabezpečení nemocnic se teď mluví i v souvislosti s útokem v Ostravě.

Násilí ve zdravotnictví je podle expertů dlouhodobě podceňovaný jev, a to nejen v Česku. Výzkumy se problematice začaly věnovat teprve nedávno a jejich výsledky nejsou příliš povzbuzující. Některá zdravotnická zařízení již přistupují k instalaci bezpečnostních prvků, například detektorů kovů při vstupech do nemocnic.

 

K instalaci bezpečnostních prvků v nemocnicích se v poslední době přistupuje především v USA a v západní Evropě. Například na pohotovostním oddělení Cleveland Clinic každého návštěvníka čeká nejdříve kontrola zavazadel a následně průchod detektorem kovů. Každý rok zabaví v Clevelandu tisíce zbraní jako pepřové spreje, nože a další předměty.

 

"Je to reakce na epidemii násilí. Ve zdravotnictví USA je zásadní problém, o kterém mluví jen velmi málo lidí. Doslova denně jsme vystaveni násilným výbuchům, zejména v krizových místnostech," cituje web Kaiser wealth news CEO Cleveland Clinic Toma Mihaljeviče. Klinika v Clevelandu zavedla pro bezpečnost zdravotníků mimo bezpečnostních rámů i bezdrátová krizová tlačítka.

 

 

Nějaký druh zbraně se v konfliktech v tuzemsku objevuje pouze výjimečně. "Odhaduji, že v rámci ČR jsou jednotky případů ročně. Bohužel v Česku je současná tragická událost v Ostravě po březnové střelbě ve FN Královské Vinohrady už druhým útokem střelnou zbraní. I ze zpráv ze zahraničí vyplývá, že jde o trend. Je na místě se velmi rychle začít zabývat účinnou prevencí," komentuje Jaroslav Pekara z Aesculap Akademie, která školí zdravotníky proti násilným pacientům.

 

Podívejte se, jak pokračuje vyšetřování úterního ostravského útoku.

 

 

Podle údajů WHO je 8–38 % zdravotníků vystaveno fyzickému násilí od pacientů nebo jejich příbuzných. Většina ostatních pak čelí verbálním útokům. V ČR se podle výzkumu Aesculap Akademie z roku 2016 s výhružkami a nadávkami se za jediný rok setkalo 78 % zdravotníků, fyzické násilí zaznamenalo 23 % dotazovaných.

 

Průzkum provedený Americkou vysokou školou pohotovostních lékařů (Ameracin College of Emergency Physicians) v srpnu tohoto roku zjistil, že téměř polovina dotázaných lékařů byla fyzicky napadena. "Ve zdravotnictví stále existuje kód ticha. Co se stane, když oznámím agresi? V některých případech se s námi bohužel zachází jako s někým, kdo neví, jak dělat svou práci nebo že nezvládnutí násilného pacienta je naše chyba," řekla pro Kaiser wealth news Michelle Mahonová, zástupkyně pracovní skupiny National Nurses United.

 

 

Průzkum uskutečněný v únoru až srpnu 2018 ve 155 českých nemocnicích, kterého se se zúčastnilo 6235 zdravotníků, prozradil, jak personál nemocnic v případě útoku postupuje. Polovina zdravotníků reagovala na pacientovu agresivitu klidně a snažila se pacienta přesvědčit, aby přestal. Každý třetí zdravotník se bránil a každý pátý se pokusil utéci. Někteří berou útok za ponaučení do budoucna.

 

"V případě mimořádné fyzické agrese, například právě se zbraní v ruce, je nejlepším řešením útěk. Pokud zdravotník narazí na takto násilného pacienta nebo jeho příbuzného, musí myslet především na svou bezpečnost. Samozřejmě reálná situace bude vždy jiná, dokonale se nepřipravíte nikdy, “ dodává Jarek Pekara.

TN.cz