Severní Makedonie

Čeští policisté bodují v zahraničí, připsali si záchranu dvou životů

Téma:

Záchranu dvou životů si připsali čeští policisté sloužící na misi v Severní Makedonii. V těžko přístupném terénu našli muže, kteří při pokusu o přechod řecko-makedonské hranice spadli z výšky a vážně se zranili. Skupina migrantů, jejímž byli zřejmě členy, je nechala bez pomoci na místě.

Policistům se snažili ze všech sil vyhnout, nakonec ale byli rádi, když je objevili. Vděčí jim za život. Čeští policisté společně s makedonským kolegou pátrali v okolí města Gevgelija po nelegálních migrantech. Ti se právě tudy snaží dostat z Řecka dál do Evropy. Přechody bývají někdy dost dramatické.

 

Dva Pákistánci spadli v noci ze skály a poranili si nohy. Jeden dost vážně. "Po odhalení toho zakrváceného oblečení jsme zjistili, že má dvě otevřené zlomeniny na holenních kostech,“ řekl policejní zdravotník Pavel Pavlovič.

 

Druhý na tom nebyl tak zle, rozhodně ale nemohl kamarádovi pomoci. A ostatní ze skupiny je nechali na pospas osudu. Policisté je objevili asi po dvanácti hodinách. "Během několika málo minut jsme poskládali rescue tým a vyrazili na místo," sdělil velitel kontingentu Vlastimil Krauman.

 

Těžce zraněného bylo třeba zafixovat a dopravit k lékaři.

 

 

Až se muži zotaví, skončí nejspíš v záchytném táboře. Tak jako stovky nelegálních migrantů, které čeští policisté pomáhají odhalovat. "Samozřejmě jsme připraveni reagovat i na náhlé situace, což může být například poskytnutí pomoci někomu kdo je vážně zraněný," reagoval mluvčí policejního prezidia David Schön.

 

Na šestitýdenní misi v Severní Makedonii je aktuálně 40 českých policistů. Celkem jde už o 35. kontingent. V rámci boje proti nelegální migraci se účastní misí také v Řecku, Albánii či v Srbsku.

Podívejte se, jak probíhala celá záchrana. Video zde:

tn.cz / TV Nova