KORONAVIRUS

VIDEO: Pomoc v boji s koronavirem. Čeští psi se učí poznat nakažené

Anežka Vrbicová
Anežka Vrbicová
9.11. 2020 22:03
Téma:

Čeští celníci začali s výcvikem psů, kteří dokážou odhalit u lidí nákazu koronavirem. Ve výcviku je zatím šest psů, do terénu by mohli vyrazit už koncem roku. Pomáhat by mohli například na letišti.

"Celní správa nasadí celkem šest psů, jsou to čtyři psi a dvě feny. Jsou to psi kteří jsou vycvičeni na vyhledávání psychotropních látek a omamných látek, kabatů, bankovek," uvedl zástupce ředitele generálního ředitelství Pavel Kotraba. 

 

Aby byl trénink rychlejší vybrali celníci psy, kteří už mají základní výcvik za sebou, a potřebují se naučit jen novou kategorii pachu.

 

 

"Každá nemoc se projevuje nějakou specifickou pachovou signaturou. V případě toho koronaviru je pes schopen poznat změnu v pachu které je odezvou na na změnu patogenu," řekl kynolog Ludvík Pinc.
 

"Výcvik v těch běžných kategoriích, který celní správa dělá, trvá 15 týdnů základní výcvik. A s tím cvičit psa na covid je nová věc, nejen pro mě, ale i pro psa, uvedl psovod Martin Kobrč.

 

I psovodi přitom musí používat ochranné obleky jako třeba zdravotníci.

 

Od nového roku by měli psi prověřovat své schopnosti na Letišti Václava Havla. Pokud by se osvědčili mohli by být v budoucnu využiti i v domech se sociální péčí.

 

Celníci chtějí kontrolovat zejména turisty z rizikových zemí. Jak konkrétně to bude probíhat zatím není jasné.

 

Související témata:
mb