bez pokuty

Čeští turisté v šoku. V italském Bibione prodávají víno s Hitlerem

Víno s Hitlerem
Zdroj: zpravy@nova.cz
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 2. 8. 2019
Téma:

Čeští turisté jsou v šoku, na dovolené narazili na dost netradiční víno, které vyobrazuje nacistického vůdce Adolfa Hitlera. V Itálii už s výrobci podobných vín bojují úřady roky, jsou ale bez úspěchu.

Italská společnost nedává na lahve jen Adolfa Hitlera, na etiketách je celá řada diktátorů i dalších jinak historicky známých osobností, jako jsou Che Guevara, císař František Josef I., Alžběta Habsburská nebo třeba David Ben Gurion.

 

Někteří čeští turisté jsou v šoku z toho, že se dá třeba v italském Bibione podobné víno koupit běžně v obchodě a je navíc vystavené přímo v regálech.

 

"To se jako v Evropě a vůbec kdekoliv může?" napsal pan Tomáš redakci TN.cz.

 

Nejedná se ale o nový produkt. Víno s Hitlerem uvedl na trh například Alessandro Linardelli a velkou pozornost vzbudil už v roce 2003. Ještě předtím měl tahanice se zákonem kvůli brandy s vyobrazením Mussoliniho.

 

Pokutě i vězení se ale vyhnul, úřadům se nepodařilo prokázat, že jde o propagaci extremismu.

 

 

V České republice vzbudila velkou pozornost fiktivní značka Kefírer, což byl projekt, který využíval karikaturu Adolfa Hitlera. Autoři v rozhovoru pro DVTV uvedli, že jejich cílem nebylo propagovat extremismus, zpočátku to byl pouze vtip, který naopak upozorňuje na rostoucí násilí a extremismus.

 

"Nedělejme z Hitlera lorda Voldemorta, proč se bát ho používat nebo říkat jeho jméno," popsal jeden z autorů v rozhovoru.

Související témata:
TN.cz