mezinárodní srovnání

Čeští učitelé jsou na platech stále biti! Dopadli nejhůř z 36 zemí OECD

Platy učitelů
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 15. 9. 2019
Téma:

Platy českých učitelů dopadly nejhůře ve srovnání s jejich kolegy v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V roce 2018 nedosáhly ani na dvě třetiny průměrného platu vysokoškoláků. Mzdy českých pedagogů jsou tak horší než na Slovensku, v Polsku či v Maďarsku.

Ani přes zvyšující se platy se nejsou čeští učitelé ve srovnání se zahraničními kolegy příliš dobře hodnocení. Podle údajů za loňský rok je z 36 zemí OECD Česko na posledním místě. Čeští pedagogové dosáhnou jen na 0,6 průměrného platu vysokoškoláků.


Česko tak předehnaly země jako Turecko, Brazílie, ale například i všichni členové Visegrádské čtyřky, tedy Maďarsko, Polsko a Slovensko. Naopak nejlépe jsou na tom učitelé na Kostarice, kteří mají 1,5násobek průměrného platu vysokoškoláků. V Evropě dopadlo nejlépe Lotyšsko, jehož učitelé dosahují na 1,4 násobek. Průměrný plat českých kantorů byl v roce 2018 asi 35 tisíc korun hrubého.

 

 

Anketa

Měli by učitelé dostat přidáno?

Hlasovalo 1481 lidí.

 

Poměr platu učitelů k průměrné mzdě vysokoškoláků:

 

Na prvním stupni základních škol navíc na jednoho učitele vychází i poměrně hodně žáků. Podle údajů z roku 2017 je to 19 dětí na učitele, přičemž průměr OECD je 15 dětí a Evropské unie 14. Na druhém stupni a středních školách je situace už o poznání lepší, tam je Česká republika zhruba na průměrných hodnotách.

 


Situace se za poslední roky příliš nezlepšila. Podle dat Eurostatu z let 2013 a 2014 vycházelo na prvním stupni základních škol také zhruba 19 dětí na jednoho učitele.

 


OECD je organizace 36 zemí světa, která je základem pro ekonomickou a sociálně-politickou spolupráci. Vznikla v roce 1961. Česká republika je členem od roku 1995.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o šikaně na školách:

 

TN.cz