letní dovolená

Cesty Čechům ulehčí nový informační portál, brzy se změní návrat do ČR

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Petr Zelený
Aktualizováno 20:15
17.6. 2021 14:08
Téma:

Začíná letní turistická sezóna a při té příležitosti ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) Mluvil o podmínkách cestování do zahraničí vzhledem k přetrvávající pandemii covidu-19, představil nový informační portál, který nabízí informace o nejoblíbenějších turistických destinacích.

"Uvědomujeme si limity našich stránek, informací k cestování je obrovské množství. Proto jsme dnes dopoledne spustii nové stránky, kde jsou přehledné informace o nejnavštěvovanějších destinacích," uvedl na konferenci Kulhánek. Portál nabízí zatím údaje o cestách do 14 zemí, například do Chorvatska, Turecka, Rakouska, či Řecka. Stránky budou dle ministra dle potřeby aktualizované.

 

Od příštího pondělí se usnadní návrat do Česka plně naočkovaným lidem, kteří cestují z vysoce rizikových zemí, kam patří například Egypt. A od ukončení vakcinace jim uplynulo 14 dní. "Už nebude potřeba povinná pětidenní karanténa, je možné si PCR test udělat okamžitě a po negativním výsledku jít třeba druhý den do práce," zmínil další novinku ministr zahraničí.

 

 

V Chorvatsku, Bulharsku a nově i Albánii budou v létě operovat smíšené hlídky s českými policisty. Na ty se mohou čeští turisté obracet například v případě, kdy neumí jazyk cizí země a potřebují pomoc. Posílený bude také provoz call centra, které zaštiťuje ministerstvo zahraničí a jehož operátoři radí právě při cestování. Funguje od pondělí do pátku od 8 do 16 hodin na čísle 222 264 222. 

 

Kulhánek také všechny Čechy cestující do ciziny vyzval, aby si před odjezdem prošli podmínky, které platí pro cestu tam, pro pobyt i pro návrat, aby vše proběhlo hladce. Lidé mají věnovat pozornost také tomu, zda stačí k návštěvě cizí země občanka, nebo je třeba cestovní pas.

 

Minulý týden se nechal ministr slyšet, že podmínky cestování napříč Evropou nemohou být rovné a v jednotlivých zemích se budou lišit. "To je bohužel realita pandemie a tedy i rozdílné epidemiologické situace v jednotlivých zemích," vysvětlil.

 

 

"Cíl české vlády jsou od začátku co nejlepší podmínky pro cestování našich občanů do zahraničí. Například pro Chorvatsko se nám podařilo vyjednat podmínky, díky kterým Češi jako jedni z prvních mohou na Jadran už po jediné dávce očkování (respektive 22 dnů po 1. dávce)," dodal Kulhánek. Po první dávce vakcíny mohou Češi od tohoto týdne i na Slovensko a do Bulharska.

 

Jaké státy jsou k českým turistům nejvlídnější řekl Jan Papež místopředseda Asociace cestovních kanceláří:

 

 

Stále platí cestovatelský semafor, který podle barev rozděluje země do kategorií podle rizika nákazy. Z oblíbených turistických destinací je v zelené (tedy té nejbezpečnější kategorii) skupině států například Malta, Thajsko nebo Austrálie.

 

Chorvatsko, Slovensko i Bulharsko patří do kategorie se středním rizikem nákazy. Vysoké riziko nákazy hrozí aktuálně v Řecku, Francii či Španělsku. Extrémní riziko je pak například na Zanzibaru, který se v posledních letech těší velkému zájmu turistů, a to i těch z Česka.

 

Podívejte se na celou tiskovou konferenci ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD):

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz