peníze na cestování

Cestovatelé žebrají na svá dobrodružství, lidé toho mají dost

Žebrání
Zdroj: Getty Images
Téma:

Někteří cestovatelé nemají dost peněz na svá dobrodružství. Aby mohli dále pokračovat, uchylují se k žebrání. Lidé toho už ale mají dost, na sociálních sítích se šíří vlna kritiky. Na Bali už to došlo dokonce tak daleko, že se indonéský imigrační úřad rozhodl hlásit problémové dobrodruhy na jejich velvyslanectví.

Může se stát, že cestovatelé na svých dobrodružstvích přijdou o peněženky s kartami, uvíznou tak mezi cizinci bez dalších prostředků k návratu domů. Některým nezbývá, než se uchýlit k žebrání.

 

Jsou ale i tací, kteří volí žebrání k tomu, aby mohli dále cestovat kolem světa. V novém oblečení a s drahými hodinkami vybírají peníze od lidí, kteří mnohdy bojují s chudobou. Někteří se tváří, že byli například okradeni, jiní otevřeně přiznávají, že chtějí od lidí peníze na další cestu.

 

Proti žebráckým cestovatelům se v poslední době šíří vlna kritiky. Na Bali už situace došla tak daleko, že se indonéský imigrační úřad rozhodl nahlašovat cestovatele v nouzi na jejich ambasády, které se o ně mají postarat, píše indonéský portál detik.

 

Komunita takzvaných begpackerů (Pozn.: Spojení anglických slov backpacker - baťůžkář a begging - žebrání) na sebe strhává pozornost. Trend se nyní šíří zejména v asijských zemích, i když není novinkou.

 

"Jdu do práce a je tam begpacker. Jdu do posilovny, další begpacker. Jdu domů a hádejte co, je tu celá skupina begpackerů. Každý den. Tentokrát předstírali před policií, že nevěděli, že je to nelegální a že netuší, co jejich korejský nápis 'Potřebuji peníze' znamená," stěžuje si Raphael Rashid z korejského Soulu. Jindy se podle něj vymlouvají na to, že se jedná o představení, když hrají na hudební nástroje, není to tedy žebrání.

 

 

Zvýšeného počtu žebrajících cestovatelů si všímají média z mnoha asijských zemí, nejedná se ale o nový trend. Mnozí ho považují za špatný, lidé by se podle místních neměli uchylovat k žebrání, když to není nutné. Samotní begpackeři na svém jednání ale nevidí nic špatného.

 

"Ten vysmívající se výraz na obličeji této nestydaté begpackerky, když jsem ji nahlásil policii tady v soulském Jongno-gu. Očividně předsítrala, že nemluví anglicky. Takový starý trik. A policie potom neví, co má udělat. Zavolat imigrační by byl dobrý začátek."

 

"Ahoj! Jsem Sergey a cestuji po Asii pět měsíců. Hongkong je úžasný, ale je také velmi drahý. Nemám peníze na pokračování mé cesty. Prosím, pomozte!"
 

klma TN.cz