jak vybrat správné

Cestovní pojištění nepodceňujte. To k platební kartě nemusí stačit!

Cestovní pojištění
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Cestovní pojištění byste neměli podceňovat (ilustrační foto)

Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, rozhodně byste neměli podcenit cestovní pojištění. Nikdy totiž nevíte, co se vám na dovolené může stát, a letní radovánky se vám nakonec mohou hodně prodražit.

I když v rámci Evropy platí stejná průkazka pojištěnce, jakou používáme v Česku, v zahraničí to stačit nemusí. "Máte nárok na stejné ošetření jako místní obyvatelé, zároveň ale musíte počítat se stejnou spoluúčastí, jakou v dané zemi platí oni," vysvětlil ve Snídani s Novou finanční poradce Jiří Kubík.

 

Může se tedy stát, že za takové ošetření, které je v Česku bezplatné (operace apod.), budete v zahraničí platit ze svého. "Je to klidně 20-30 % z ceny zákroku, což mohou být astronomické částky," dodal Kubík. Proto doporučuje připojistit se pro všechny případy při každé cestě do zahraničí.

 

Například i úraz na horách na Slovensku vás může přijít na miliony. Stačí, aby pro vás poslali vrtulník a rodinný rozpočet se může otřást v základech. Přitom cestovní pojištění vás vyjde jen na několik stovek.

 

Mnoho lidí spoléhá na to, že jsou pojištěni na cesty díky své platební kartě. To je sice pravda, ale limity krytí jsou tady tak nízké, že vám často nemusí stačit. "Limity jsou většinou 2,5 milionu, což v dnešní době nemusí být dostačující," popsal Kubík.

 

 

Cestovní pojištění si vyberte podle toho, kam se chystáte a co v zahraničí plánujete dělat. Jiný typ pojištění budete potřebovat, pokud chcete celý týden jen ležet na pláži a jiné když se chystáte strávit dovolenou aktivně či provozovat adrenalinové sporty.

 

Dále byste se měli zajímat o limity, které pojištění zahrnuje. Dnes už je běžné, že některé pojišťovny nabízejí neomezený pojistný limit. Pozor byste si ale měli dát také na výluky - tedy případy, na které se pojištění nevztahuje.

 

Kubík také upozornil na to, že pokud se vám nějaký úraz stane pod vlivem alkoholu nebo návykové látky, nemůžete počítat s tím, že vám pojišťovna náklady na léčbu proplatí. Stejně tak pokud nemáte připojištěné rizikové sporty a něco se vám při nich stane, nemusíte peníze dostat.

 

 

Výhodné je sjednat si i tzv. pojištění odpovědnosti. Může se totiž stát, že se připletete k dopravní nehodě a způsobíte druhé osobě nějakou škodu. "Ze všeho nejdřív volejte policii a snažte se pořídit co nejvíc fotek, sehnat svědky atd. Je to podobné jako v České republice. Čím víc těchto materiálů budete mít, tím kratší dobu bude trvat vypořádání," radí Kubík.

 

Co dělat v případě úrazu

Pokud se vám stane nějaký úraz, co nejdříve kontaktujte asistenční službu. Ta většinou disponuje tlumočníky, kteří vám pomohou spojit se se zdravotnickým zařízením, se kterým má Česká republika smlouvu. "Pojišťovna s daným zařízením ihned komunikuje, takže máte jistotu, že bude vše řádně proplaceno," říká Kubík.

 

Dostat se můžete také do situace, kdy zdravotnické zařízení bude vyžadovat platbu za ošetření hned na místě. Ideální je v takovém případě použít platební kartu, dobré ale je mít u sebe i určitou hotovost, právě na úhradu takových poplatků.

mom TN.cz