Unikát ve Štrasburku

Vínem se léčilo nadýmání i opary. Teď sklepy táhnou turisty

Historické vinné sklepy pod štrasburskou nemocnicí
Zdroj: Profimedia
Téma:

V posledních letech se objevilo hned několik studií, které řeší, zda pití vína zdraví prospívá či škodí. Bez ohledu na výsledek si ovšem milovníci "šťávy z hroznů" mohou ve Štrasburku připomenout dobu, kdy se vínem opravdu léčilo.

Châteauneuf-du-Pape na nadýmání, Côtes de Provence rosé na obezitu. Vysoký cholesterol? Stačí dvě skleničky Bergeracu. A potíže s libidem? Stačí šest skleniček vína příznačně pojmenovaného Saint-Amour a je z vás znovu Casanova.

 

To jsem jen některé používané recepty vinné léčby, které v minulosti používali francouzští lékaři ve štrasburské nemocnici. Přímo pod ní se totiž už stovky let nachází rozsáhlý vinný sklep. Ten jednak zásoboval zdejší pacienty a navíc zisky z prodeje vína dotoval provoz samotného špitálu.

 

Jak připomíná BBC, vinná terapie se tu praktikovala ještě v minulém století, definitivní stopka přišla až v roce 1990. Nyní tak vinné sklepy pod nemocnicí slouží jako magnet pro turisty.

 

 

Prohlídky jsou možné individuální i skupinové, od pondělí do soboty. Návštěva sklepa je přitom zdarma, zapůjčení audioprůvodce vyjde na pouhá tři eura.

 

Sklep si přitom lze i pronajmout či si tu dopřát ochutnávku, ale v takovém případě je potřeba objednat se samozřejmě dopředu a zjistit si, jestli jsou volné termíny.

 

Veškeré informace jsou k dispozici na této stránce.

pez TN.cz