Celostátní protest

Chaos na chorvatských silnicích. Zablokují je stávkující autobusáci

Zácpa v Chorvatsku - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 21. 8. 2019
Téma:

Řidiči autobusů v Chorvatsku ohlásili na pátek velký celostátní protest. Kromě požadavku na zvýšení platů chtějí prosadit také nová pravidla pro veřejnou autobusovou dopravu včetně toho, že by se řidič autobusu stal veřejným činitelem a byl tak lépe chráněný před útoky cestujících. Řidiči vyjma těch, kteří pojedou po dálnicích, na 10 minut zastaví své autobusy tam, kudy zrovna budou projíždět.

Většina chorvatských autobusů se v pátek dopoledne zastaví. Řidiči přesně v 10 hodin na 10 minut zastaví své autobusy tam, kudy zrovna pojedou. Zřejmě tak způsobí nemalé dopravní komplikace. Výjimku tvoří jen autobusy, které pojedou zrovna po dálnicích a rychlostních silnicích, ty budou v cestě normálně pokračovat.

 

Pracovat od 10:00 do 10:10 nebudou ani pracovníci autobusových nádraží. Mezi 10. hodinou a půl jedenáctou je v plánu také protestní jízda od záhřebského výstaviště před ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury.

 

Stávku ohlásili ve středu zástupci odborů. Chtějí tak poukázat hned na několik problémů, které dlouhodobě chorvatské řidiče autobusů trápí. Kromě toho, že si v rámci vyjednávání o kolektivní smlouvě chtějí prosadit zvýšení platů, požadují také udělení statusu veřejného činitele řidičům autobusů. Ti by tak byli lépe chráněni proti útokům cestujících.

 

 

Odbory také poukazují na to, že Chorvastko nedokázalo přijmout evropské nařízení z roku 2007, jímž se má veřejná doprava řídit. Podle odborářů je tak ohrožena budoucnost chorvatské autobusové dopravy po 30. listopadu a také spousta pracovních míst.

 

Zástupci odborů požadují urgentní schůzku s ministrem dopravy a také s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovićem. Pakliže vláda jejich požadavkům nevyhoví, plánují časově neomezenou stávku od 9. září.

TN.cz