Novinky

Chaos v DPH na pivo je tady! Co dalšího se od května mění? PŘEHLED

Změny od května
Zdroj: Getty Images
Co všechno se od května mění? (ilustrační foto)
Eva Pavelková
Eva Pavelková
1.5. 2020 5:55
Téma:

Květen přináší celou řadu změn, která se dotkne obchodníků, milovníků piva i dětí, které chodí na základní školy. Většina z nich souvisí s postupným uvolňováním vládních opatření kvůli koronaviru. Podívejte se, co všechno je nebo bude od tohoto měsíce jinak.

Snížení DPH

U celé řady zboží a služeb došlo s 1. květnem ke snížení daně z přidané hodnoty na 10 procent. Ve druhé sazbě najdeme nově oblast stravování, prodej knih nebo některé řemeslné a odborné služby. Snížení DPH se dotkne například kadeřníků, opravářů kol, obuvníků, krejčích nebo uklízečů a pečovatelů, kteří chodí k lidem domů.

 

DPH na pivo

To je kapitola sama pro sebe. Také u některých druhů piva se snížila DPH, přineslo to ale obrovský chaos, kritiku a také posměch na sociálních sítích. Zatímco u piva natočeného do kelímku je sazba 21 procent, když si ho dáte u stolu, je to 10 procent a třeba nealko s sebou se daní 15 procenty.


Podívejte se na reportáž TV Nova o zmatcích v DPH:

 

Zlevnění vodného a stočného

Z 15 procent na 10 se snížila sazba DPH i u vodného a stočného, jehož cena se v posledních letech postupně zvyšovala. Vláda chce tomuto trendu zabránit, což se zřejmě podaří. Některé vodárenské společnosti už ohlásili, že voda zlevní, v průměru o tři až pět korun na tisíc litrů.

 

Zvýšení ošetřovného

Ošetřovné se zvýší ze 60 na 80 % základu mzdy, a to zpětně od 1. dubna. Novelu zákona už podepsal prezident, a tak budou moci rodiče dětí ze škol, které se v důsledku epidemie zavřely, čerpat zvýšenou dávku už v květnu. Kolik budete nově brát, si spočítejte zde.

 

 

 

Odklad EET

Od 1. května se měla spustit závěrečná fáze elektronické evidence tržeb (EET). Kvůli epidemii koronaviru a s ní spojenými opatřeními se ale vláda rozhodla na tři měsíce odložit kontroly podnikatelů a tím fakticky celou fázi. "Do 1. srpna jako by EET neexistovalo," prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO).

 

Uvolnění opatření

Podle vládního harmonogramu by měly od 11. května otevřít prodejny v nákupních centrech, provozovny nad 2500 metrů čtvrtečních, restaurace s výdejními okýnky a zahrádkami, kadeřnictví, muzea nebo galerie. Od tohoto data by mělo být také možné zkoušet v obchodech oblečení.

 

Od 11. května budou také umožněny hromadné kulturní, společenské a sportovní akce do 100 osob, otevřou se kina a divadla. Od 25. května by se pak mohly zprovoznit vnitřní prostory restaurací, hotely, kempy nebo divadla. V tomto termínu by měla začít například fotbalová liga.

 

 

Otevření škol

Žáci se na základní školy měli původně vrátit v červnu, podle rozhodnutí vlády by to ale u deváťáků mělo být už od 11. května. Stejný termín nyní platí pro studenty posledních ročníků středních škol, kteří se připravují na závěrečné zkoušky. Více čtěte v tomto článku.

 

Výjimky z nošení roušek

Výjimka se týká malých dětí do sedmi let, ale jen když jsou v mateřské škole. Dostali ji také duševně nemocní lidé a umělci a moderátoři, pokud budou mít negativní test na koronavirus. Další podrobnosti najdete zde.

 

Další změny od května najdete na následující stránce:

 

1
2
VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz