tragédie v libanonu

Dřina v sutinách. Záchranáři popsali, co je v Bejrútu čeká! ROZHOVORY

Lucie Šprinclová
Lucie Šprinclová, Kateřina Sejková
Publikováno 5. 8. 2020
Téma:

Do Libanonu zamířila pomoc hasičů z Česka. Speciální tým USAR, který je vycvičený na vyhledávání lidí ze zavalených domů, odletěl do Bejrútu ve středu odpoledne. Tým se skládá ze 37 členů včetně statika, lékaře a pěti psovodů se psy. Web TN.cz vám přináší rozhovor s hasiči, kteří prozradili, co je na místě čeká a jaké mají zkušenosti z předchozích misí.

Po úterním obrovském výbuchu v Bejrútu požádal Libanon Evropskou unii o mezinárodní pomoc a ta prosbu vyslyšela. Zapojila se i Česká republika, který nabídla středně velký speciální tým USAR. Před odletem ve středu odpoledne se redakci TN.cz podařilo se členy udělat rozhovor.

 

Jak to bude vypadat na místě po příletu týmu?

"Podle toho, co o situaci víme, očekávám město s poničenou infrastrukturou, lidi pod sutinami. Tedy přesně to, na co jsme cvičeni," říká člen USAR týmu Radek Patočka.

 

Co přesně budete dělat?

"V první řadě se spojíme s místními orgány. Poté dostaneme nějaký úsek, kde budeme vyhledávat a vyprošťovat lidi ze sutin. Což vypadá tak, že se nejdříve zhodnotí rizika a pokud velitel zásahu dospěje k názoru, že rizika jsou v místě přijatelná pro naší práci, vypustí se psi. Když zaznačí stopu nějakého člověka, tak na tom místě se poté provádí práce pomocí speciálního nářadí," popisuje Patočka.

 

Na kterých misích čeští záchranáři pomáhali, se dozvíte v reportáži:

 

"Máme výborně vycvičené psy, máme jich s sebou pět," dodává. "Jsem psovod, takže já se budu snažit se svým psem ty lidi najít. A když označíme místa, kde se ti lidé nacházejí, tak se ve spolupráci s kluky z USAR týmu pokusíme je dostat ven, pokud možno živé," doplnil ho psovod Pavel Málek.

 

Kolik času měli hasiči před odletem na přípravu a jaké mají zkušenosti z minulých nasazení?

"Byl jsem v Adršpachu. Bylo to opravdu rychlé. Rychle jsem jel do Prahy, zabalil si věci, jel na generální ředitelství a pak na letiště," popisuje svůj spěšný návrat z dovolené další člen týmu Jiří Kubeš.


Jaké vybavení s sebou do Bejrútu vezete?

"Vezeme hydraulické vyprošťovací zařízení, vezou se sbíječky, vrtačky, centrály a podobné věci, které budeme potřebovat a které jsme nějakým způsobem schopni tam transportovat," vysvětluje Málek.

 

Jaké jsou vaše zkušenosti z předchozích misí? 

"Každá ta akce byla jiná. Když to vezmu z profesního hlediska, tak málokdy máte možnost vidět následky takového výbuchu," říká Kubeš.

 

"Před 15 lety při podobné události v Íránu, kdy jsme dorazili jako jeden z prvních z týmů, jsme okamžitě z letiště vyrazili na nasazení. A skutečně se ještě první večer podařilo zachránit živou paní. Ale další dny už jsme bohužel nacházeli jenom mrtvé. Přijížděli tam příbuzní obětí a hrabali a hrabali v sutinách, aby odtamtud dostali své mrtvé členy rodiny," vzpomíná na jednu z misí člen týmu Petr Vodička.

 

Rozhovory se záchranáři:

Související témata:
TN.cz