zhodnocení peněz

Chcete bezpečně vydělat? Stát spustil třetí vlnu dluhopisů

Po mincích nabízí stát výroční dluhopisy
Zdroj: Ministerstvo financi ČR, TN.cz
Téma:

Ministerstvo financí zahájilo další emisi státních dluhopisů pro občany s názvem Dluhopisy Republiky. V rámci třetí vlny je možné dluhopisy nakupovat až do 14. června. Zároveň také skončilo druhé upisovací období. V rámci prvního kola se prodaly dluhopisy v hodnotě necelých tří miliard korun.

Dluhopisy Republiky patří mezi velmi konzervativní způsob spoření, je ale také velmi bezpečný. "Cílem je nabídnout občanům konzervativní a stabilní formu zhodnocení svých úspor za srovnatelných podmínek, jaké mohou využívat i velké finanční skupiny. Pro stát takový způsob financování představuje diverzifikaci rizik, a také větší stabilitu, pokud dluh drží nejen zahraniční investoři, ale i občané," informuje Ministerstvo financí ČR.

 

Minimální hodnotou pro nákup bylo v předchozích kolech tisíc korun, jedna osoba si mohla pořídit až tisíc dluhopisů, celkově tedy šlo investovat až jeden milion korun.

 

Již v prvním kole, které trvalo od 3. prosince 2018 do 18. ledna 2019, se prodaly Dluhopisy Republiky v celkové hodnotě 2 923 245 940 korun. Už v prvním kole se ukázalo, že o tento konzervativní způsob zhodnocení úspor mají zájem zejména občané vyššího věku. Necelou polovinu upisovatelů tvořili v prvním kole občané starší 60 let, průměrný věk upisovatelů činil 57,6 roku.

 

Průměrný roční výnos z první emise byl 2,08 %, u druhé emise stanovilo ministerstvo financí průměrný úrok na 2 %. Splatnost dluhopisů je šest let. V případě druhé vlny si tak po šesti letech člověk při investici jednoho milionu korun v průměru vydělal 120 tisíc korun.

 

 

Kvůli zájmu nabízí ministerstvo ve třetím kole hned dva typy dluhopisů. Jeden z nich je již známý reinvestiční státní dluhopis. Novinkou v nabídce je dluhopis, který je vhodný zejména pro ty investory, kteří chtějí ochránit své úspory před znehodnocením vlivem růstu cenové hladiny.

 

Výnos z protiinflačního dluhopisu bude stanoven přesně podle vývoje spotřebitelských cen a bude navýšen o marži 0,50 % p.a., výnosy dluhopisu budou reinvestovány jednou ročně. Minimální úroková sazba je garantována ve výši 0,50 % p. a., splatnost dluhopisu bude šest let.

 

"Ministerstvo financí myslelo i na občany, kteří jsou vlastníky dluhopisů předchozích emisí státních dluhopisů, a nabízí jim možnost požádat o reinvestici jmenovité hodnoty, popřípadě celého posledního výnosu, do Dluhopisů Republiky“, představuje ministryně financí Alena Schillerová jedno z vylepšení projektu, jehož cílem je ušetřit investorům transakční náklady. „Pokud se občané rozhodnou dát přednost Dluhopisu Republiky před vyplacením hotovosti na účet, budou jim na majetkový účet připsány Dluhopisy Republiky," uvedlo ministerstvo financí v tiskové zprávě.

 

klma TN.cz