přísný výběr

Chcete být vojákem z povolání? Takhle dopadl náš reportér...

Téma:

Armáda chce letos nabrat asi dva a půl tisíce nových vojáků. Snížila kvůli tomu i nároky na zdravotní stav rekrutů, kteří však mimo jiné musí projít testy fyzické zdatnosti. Roli uchazeče o tuto práci si vyzkoušel i reportér Ondřej Požár. A jak v tělocvičně dopadl, se podívejte v reportáži.

Voják z povolání je nedostatkovým zbožím a armáda má volná místa. Pokud i vy zvažujete se přidat k armádě, musíte splnit následující požadavky.

 

- věk minimálně 18 let
- trestní bezúhonnost
- zdravotní způsobilost
- dostatečné vzdělání - minimálně výuční list
- uchazeč nesmí být členem politické strany ani odborové organizace
- uchazeč musí složit vojenskou přísahu

 

Kromě splnění zákonných podmínek musí uchazeč splňovat i další požadavky, které jsou spjaty s konkrétní obsazovanou pozicí (např. specifické kvalifikační požadavky, vyšší nároky na zdravotní způsobilost, míry, praxe apod.).

 

Například členové hradní stráže musí být vysocí mezi 178 a 188 cm a mít BMI nižší než 25. Pokud chcete pracovat jako časovač děla, musíte být vysocí od 185 cm.

 

Přijetí do armády ovšem může být značně zdlouhavý proces - nejprve se musíte zaregistrovat na internetu, zajít do vojenského náborového střediska, nechat se vyšetřit ve vojenské nemocnici, znovu navštívit náborové středisko. Poté musíte splnit fyzické testy a doufat, že armáda bude potřebovat někoho s vašimi dovednostmi a vyberou si vás.

 

Finanční náležitosti a výhody vojáka z povolání

Pokud jde o peníze, plat profesionálního vojáka se skládá z více částí - základního služebního tarifu, výkonnostního příplatku (osobní ohodnocení jednou ročně), zvláštního příplatku (například za práci v rizikové oblasti), příspěvku na bydlení (od 3 tisíc korun měsíčně), stabilizačního příplatku a náhrad v případě dojíždění. Voják také má příspěvky na bydlení, na které má nárok po uplynutí tříměsíční zkušební doby.

 

 

Vojáci pracují 40 hodin týdně a mají 37 dní dovolené za rok. Cenou za to je, že armáda rozhoduje o tom, kde bude voják sloužit, i když je samozřejmě možné i přeložení na osobní žádost. Nadřízený může vojákovi na jeho žádost ze závažných důvodů udělit dovolenou bez nároku na peněžní náležitosti, nejdéle však na dobu 12 měsíců.

 

Pokud uvažujete o tom, že zkusíte kariéru v armádě, všechny potřebné informace včetně registračního formuláře najdete ZDE.

Související témata:
has TN.cz