zahrádka v bytě

Chcete mít úrodu i na balkóně? Zkuste 'zázračná' barevná semínka

Barevná semínka jsou odolná vůči houbám
Téma:

Jaro je v plném proudu a zahrádkáři mají plné ruce práce. Pokud se totiž v létě a na podzim chtějí těšit z úrody, zasadit musejí už nyní. Chutnou zeleninu si přitom můžete vypěstovat i na balkóně. Stačí vědět, jak na to.

Noční mrazíky už jsou minulostí a je tedy nejvyšší čas vrhnout se na výsadbu zeleniny - a to buď do záhonu, nebo klidně do truhlíku na balkóně. Podle odborníka na pěstitelství Petera Gajdoština je teď ideální doba na výsev salátů, mrkve či cibule. Naopak s teplomilnými rostlinami, jakými jsou rajčata, papriky a baklažány, bychom měli ještě počkat a vysadit je až v polovině května po tzv. ledových mužích.


"Magická" barevná semínka

Největším strašákem semínek jsou v těchto dnech houby. I proto se semena mnohdy obalují do tzv. fungicidů, které je před napadením chrání v prvním období vývoje. "Je pravda, že to je chemie. Pokud s nimi pracujete, je vhodné si vzít alespoň tenké rukavice," radí Gajdoštin. Z hlediska chemické ochrany je tato ochrana nejšetrnější a dokáže zázraky.

 

Podívejte se, co si ohlídat při výsadbě do truhlíku:

 

Na balkóně nemá cenu pouštět se do nějakého velkého zahradničení. "Můžete si tam klidně vypěstovat tykev nebo kukuřici. Námaha, kterou tomu věnujete, ale nebude úměrná výsledku," vysvětluje pěstitel. Podstatně lepší na pěstování na balkóně jsou saláty - například roketa či rukola. V truhlíku bez problémů vypěstujete bez problémů také ředkvičky.

 

 

Na co si dát pozor

Truhlík musí mít výšku minimálně 5 centimetrů. Důležité je do něj udělat odtokové otvory, kupované truhlíky je nemají. Rostliny totiž potřebují vláhu, nesmějí být ale přemokřené, takže část vody musí odtéct. Důležité je dát sazeničky na místo, kde je hodně světla.

 

Ve videu se dozvíte, jak správně zacházet se sazenicemi:

 

Související témata:
mom TN.cz