rady a tipy

Chcete mít vánoční stromek, který vám vydrží? POZOR NA VÝBĚR!

Téma:

Štědrý den je za dveřmi a lidé pomalu začínají shánět dárky pro své nejbližší. Abychom pak zabalená převapení nemuseli dávat pod ozdobené suché větve, které kdysi připomínaly krásný košatý strom, je třeba dát ale pečlivý pozor na to, jaký stromek vybíráme.

Celým domem voní cukroví, děti zpívají koledy (nebo koukají na pohádky), na pánvi se smaží kapr. Blíží se slavnostní okamžik, kdy se rodina zvedne a společně se vydá na místo, kde Ježíšek ukryl dárky.

 

Zabalená překvapení však nejsou pod krásným zeleným stromečkem, ale pod ozdobeným "koštětem". Všechno jehličí už opadalo a zbyly jen suché větve. Tento scénář zní opravdu smutně, ale dá se mu zabránit. Stačí jen pečlivě vybrat stromek, a pak se o něj správně postarat.

 

Výběr je důležitý

 

Někdo kupuje smrček (asi 120 korun), někdo borovici (500 korun) a někdo umělý stromek. Letos je ale největší poptávka po nedostatkové jedli (600 korun). Ať už vyberete jakýkoli, nabízí se otázka: Který je ten správný? Poznáte ho vcelku snadno.

 

 

Není už předem zabalený, má rovnoměrně rozložené větve a jehlice zelené (nereznou). "Výherce" pak ale nezapomeňte nechat oříznout.

 

Skladování

 

Když stromeček donesete domů, je dobré ho rozdělat ze sítí (pokud jste si ho nechali zabalit) a myslet na to, že sluníčko mu příliš nesvědčí. Pokud máte balkón, ideální je ho nechat před ozdobením venku.

 

 

"Někdo ho dává i do vody, je lepší k tomu seříznout kmen, aby si vodu nasál," radí prodejci. Nezbytně nutné dát stromeček do vody ale není.

 

Související témata:
Filip Pultar/ lud TN.cz