ANKETA ÚŘAD PRÁCE

Odmítnete pustit úředníka do bytu, přijdete o příspěvek na bydlení!

Úředník na kontrole - 1
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 17. 6. 2020
Téma:

Změny v přiznání příspěvku na bydlení oznámilo ve středu ministerstvo práce a sociálních věcí. Úředníci budou nově moci přijít na kontrolu daného bytu. Pokud lidé odmítnou, o dávku přijdou.

První změna ohledně příspěvku na bydlení se týče výčtu osob ve společné domácnosti. Nově se ve formuláři nebudou uvádět jen lidé se stejným trvalým bydlištěm, ale vůbec všichni obyvatelé domácnosti, a to včetně dětí.


"Klient musí nově vyplnit, kromě trvalého pobytu a adresy pro doručování, také informaci o tom, kde skutečně žije," doplnilo ministerstvo ke změnám.

 


Další velká novota se týká kontrol z úřadu. "Zaměstnanci úřadu práce mají v rámci hodnocení nároku na dávku oprávnění vykonat v předmětném bytě šetření v místě. Cílem tohoto opatření je zjištění všech skutečností rozhodných nejen pro vznik nároku na dávku, ale také určení její výše," uvedlo ministerstvo.

Anketa

Pustili byste si kvůli příspěvku na bydlení úřeníka do bytu?

Hlasovalo 684 lidí.

S kontrolou musí souhlasit žadatel i ostatní osoby v domácnosti. Ředakce TN.cz oslovila Generální ředitelství Úřadu práce ČR s dotazem, co se stane, pokud žadatel kontrolu odmítne.

 

"Generální ředitelství Úřadu práce ČR je správní úřad a jako takový musí postupovat podle platné legislativy. Ta od 1. července 2020 stanoví, že pokud účastník řízení nedá souhlas se vstupem do obydlí, anebo neumožní úřadu práce provedení šetření v místě, úřad dávku odejme nebo nepřizná," vysvětlila mluvčí ředitelství Kateřina Beránková pro TN.cz.

 

"Je třeba upozornit na to, že zástupce úřadu práce se vždy při výkonu šetření v místě prokáže příslušným služebním průkazem i zvláštním oprávněním, které vydává krajská pobočka úřadu práce," doplnilo ministerstvo. Změny začnou platit od 1. července.

 

Vláda schválila náhradní výživné, rodiče mohou dostat až 3000 korun. Podívejte se na záznam z vládní tiskové konference:

TN.cz