Rada lékaře

Chcete usnout do minuty? S metodou 4 - 7 - 8 se to povede!

Spící žena
Zdroj: Profimedia
S metodou 4-7-8 rychle usnete! Ilustrační foto
Téma:

Máte problémy s usínáním? Budík má zazvonit už za několik hodin a spánek stále nepřichází? Zkuste metodu 4 - 7 - 8, která je podle lékařů opravdu účinná.

Uvědomělé dýchání a dýchací cvičení jsou součástí jógy a východní medicíny už po celá tisíciletí. Do svých rad je zahrnul i doktor Andrew Weil z Arizony, absolvent Harvardu a propagátor techniky 4 - 7 - 8, která si po celých Spojených státech našla desetitisíce vyznavačů.

 

Správná délka intervalů údajně změní chemii ve vašem mozku, zpomalí srdeční tep a ztiší vaši mysl, abyste mohli usnout. Tato metoda pomáhá znovu usnout i při nevítaném probuzení uprostřed noci. Funguje i pro rychlé zklidnění ve dne třeba před zkouškou nebo jiným náročným výkonem.

 

 

Postup

Zavřete ústa a klidně se nadechujte nosem, přitom počítejte do 4. Nyní zadržte dech a počítejte do 7. Nakonec vydechujte ústy, přitom napočítejte do 8. Výdech by měl být dlouhý. Nadechněte se znovu, celý cyklus opakujte třikrát. "Všimněte si, že se vždy nadechujete tiše nosem, zatímco ústy vydechujete se slyšitelným zvukem. Špička jazyka zůstává po celou dobu ve stejné poloze," řekl Andrew Weil deníku Daily Mail.


Podle něj musí výdech trvat dvakrát déle než nádech. "Je jedno, jak rychle budete počítat, záleží na tom, abyste zachovali poměr 4 - 7 - 8," popisuje lékař.

 

Weil tvrdí, že technika je tak účinná, protože umožňuje kyslíku, aby vám lépe naplnil plíce. Obzvláště v období stresu bývá nervový systém stimulován nerovnoměrně, což může způsobit nedostatek spánku. "Toto dýchací cvičení je přírodní sedativum pro nervový systém," zakončil Weil.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Šla do knihovny a usnula tam v křesle. Teď toho bude nadosmrti litovat!

Chodíte spát často opilí? Až si přečtete, co strašného to způsobuje, příště si to rozmyslíte!

has TN.cz