Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

změna ve školství

Chládek: Za mým odvoláním stojí Babiš a jeho noviny!

Marcel Chládek - 2
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Marcel Chládek

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) dnes označil své odvolání za bezprecedentní útok na svou osobu s cílem ho odstranit z čela úřadu. Z útoku obvinil šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše, od něhož žádal navýšení rozpočtu na školství, a média, která vlastní Babišova společnost Agrofert. Důvody, proč má končit ve vládě, pokládá Chládek za zástupné. Už se však hledá jeho nástupce.

"Nepodlehnu tlaku Andreje Babiše," prohlásil Chládek na tiskové konferenci den poté, co premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil úmysl ho vyměnit. "Tady nejde o Marcela Chládka, tady jde o české školství," tvrdí končící ministr.

 

Netají se tím, že nemá dobré vztahy s některými představiteli koaličního hnutí ANO, jako je předseda sněmovního školského výboru Jiří Zlatuška nebo odborník ANO na sport Jiří Holeček. Chládek doufá, že po jeho odchodu nebude školství řídit někdo z Babišova hnutí.

 

Chládek znovu odmítl nařčení, že šikanoval některé své zaměstnance, za celou dobu jeho působení na ministerstvu prý na něj nebyla jediná stížnost. Právě informace o údajně nevhodném chování ministra k některým podřízeným, které uveřejnila Mladá fronta Dnes, vedly Sobotku k rozhodnutí ho odvolat. "Je to lež Mladé fronty Dnes a redaktora Přibila, který je napojen na lidi, kteří odsud před rokem odešli," prohlásil. Nikdo prý neodešel kvůli němu, důvody byly například změny v soukromí nebo ukončení brigády.

 

Informace MF Dnes v dnešním společném prohlášení odmítli i současní zaměstnanci kabinetu ministra včetně vrchní ředitelky Lucie Orgoníkové nebo tiskové mluvčí Kláry Bílé. "Pan ministr má standardní chování jako jakýkoliv jiný manažer. To, že po někom vyžaduje kvalitní práci, není šikana ani bossing," uvedli. Inkriminovaný článek považují za účelový, důvody odchodu zmiňovaných zaměstnankyň prý byly jiné, než list uvedl.

 

Podle Chládka navíc odchody z ministerstva školství nebyly nijak dramatické. "Když se podívám na ministerstvo financí, kde odešlo řádově 94 procent lidí, tak to je v mnohem horším stavu," poznamenal.

 

Svůj případ považuje za varování pro ostatní. "Stačí, když si do budoucna vybere někdo kohokoliv z vlády, a na základě jednoho nebo dvou článků bude tento člověk odvolán," doplnil.

 

O jménu nového ministra chce mít premiér jasno do konce příštího týdne, ještě dnes pošle na Hrad návrh na Chládkovo odvolání. Odcházející ministr by byl rád, aby jeho nástupce dokončil započaté reformy. Ve Sněmovně pomohl k přijetí novely zákona o vysokých školách a spustil připravovanou reformu regionálního školství i kariérní řád. Navíc je podle něj nezbytné pokračovat v navyšování platů zaměstnanců v tomto sektoru.

 

Úřad má nyní dočasně vést ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). "Považuji to za logický krok. Aspoň bych rád předal některé dokumenty a rozpracované věci, aby byl zachován nějaký kontinuální chod," dodal Chládek. O tom, čemu se bude po odchodu z vlády věnovat, vzhledem k překotnému vývoji událostí ještě neměl čas přemýšlet.

 

Výběr nového ministra zahájil Sobotka podle svých slov už dnes. V příštích dnech chce mluvit jak s odborníky na problematiku školství, tak s jednotlivými kandidáty. "Já myslím, že to je několik kandidátů i kandidátek, kteří připadají v úvahu z pohledu politiky sociální demokracie," poznamenal k okruhu možných kandidátů. Do budoucna má podle něj resort vést vyzrálá osobnost, která zvládne vysoké tempo práce a potřebné reformy.

tn.cz / ČTK / kos