Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Srovnání za 50 let

Chladnější květen je běžný, loňské vysoké teploty byly extrémní!

Zima/ Teplo
Zdroj: Getty Images

Po několika letech, kdy jsme zažívali relativně teplá jara, překvapily mnoho Čechů letošní chladné květnové teploty. V několikaletém srovnání ale letošní květen není ničím výjimečným, naopak. Právě loňské teploty byly extrémní a v průměru vůbec nejvyšší za posledních 50 let.

Začátek května podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) skutečně chladný, teploty se v průměru pohybovaly jen okolo 9 stupňů Celsia. "Mohu potvrdit, že začátek května byl nejchladnější od roku 2001," uvedla Anna Valeriánová z ČHMÚ. Podle jejích slov však zatím není možné určit, jak si bude celý tento měsíc v historickém srovnání teplot stát.


Podle zjištění TN.cz však letošní chladnější počasí není až tak výjimečné. Přechod z dubnových na květnové teploty se okolo hranice 9 až zhruba 11 stupňů pohybuje relativně často a teplejší počasí v druhé polovině měsíce s největší pravděpodobností zvedne průměr letošních teplot blíž k hodnotám dlouhodobého normálu. Ten pro pátý měsíc roku činí rovných 13 °C.


Je také zcela běžné, že na jaře nejsou "pařáky" jako v loňském roce, kdy teploty dosahovaly extrémů. Podle statistik meteorologů byla tehdy květnová průměrná teplota 16,2 stupňů Celsia, což je vůbec nejvíc od roku 1969. V padesátiletém srovnání jinak teploty nikdy v průměru nepřesáhly 15,4°C. Tuto teplotu odborníci naměřili v roce 2002, o čtyři desetiny méně pak v letech 2003 a 1993.

 

Na vývoj průměrné teploty v měsíci květnu se podívejte ve srovnání za posledních 50 let v tabulce níže:

 


Naopak nejstudenější květen jsme zažili v roce 1991, kdy se teploty pohybovaly jen okolo 8,9 stupňů Celsia. O osm desetin víc meteorologové průměrně naměřili v roce 1980.

 

 

Ze statistik však jasně vyplývá, že kolísání teplot není nic neobvyklého. V průběhu let se podle zmíněných statistik ČHMÚ opakovaně pohybují nejčastěji mezi 10,5 až 14°C.

 

Video: Česko trápí extrémní množství srážek

nor TN.cz