krutý trest

Chlapce zadrželi ve třinácti letech za protesty. Čeká ho poprava!

Saúdská Arábie
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Qureiris se se svými kamarády v roce 2011 zúčastnil protestů v Saúdské Arábii za lepší práva. V té době mu bylo deset let. O tři roky později ho policie zadržela, když se se svou rodinou vydal na dovolenou do Bahrajnu. Teď dovršil osmnácti let a nejspíš bude popraven.

Když se Murtaja Qureiris rozhodl se svým bratrem a dalšími dětmi vydat na kole k policejní stanici v roce 2011, chtěl, aby se v Saúdské Arábii změnila lidská práva. To také děti hlásaly při demonstraci v megafonech. Jelikož v té době nemohl být zadržen podle zákona, došlo k tomu o tři roky později.

 

V té době cestoval s rodiči do Bahrajnu. Od té doby je Qureiris držen ve vyšetřovací vazbě a právníky i aktivisty byl označován za nejmladšího politického vězně. V letošním roce dovršil osmnácti let a čelí trestu smrti za příslušnost k extrémistické teroristické skupině. Čelí také obvinění za násilí během protestů, dále ze střelby na policii a zúčastnění se pohřbu jeho bratra.

 

Chlapec všechna obvinění popřel a řekl CNN, že přiznání byla získaná pod nátlakem. Qureiris může být buď popraven, nebo ukřižován. Podle prokurátorů bude potrestán podle práva šaría. O trestu smrti se mladík dozvěděl jen pár dní po jeho osmnáctých narozeninách. Uvězněn byl také další z jeho bratrů a v loni i jeho otec.

 

 

Pokud bude Qureiris odsouzen k smrti, přidá se tak ke třem vězňům, kteří byli popraveni v letošním roce za své zločiny spáchané ještě před dovršením osmnácti let. Celkem mělo však dojít k popravení sedmatřiceti mužů.

 

Trest smrti může být v Saúdské Arábii vykonán pouze, pokud k tomu dá příkaz král Salmán bin Abd al-Azíz nebo jeho pověřený zástupce, za kterého je často označován korunní princ Mohammed bin Salmán.

reg TN.cz