Saúdská Arábie

Chlapce zatkli ve 13 letech, hrozila mu poprava! Už zná svůj trest

Chlapec
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

Chlapec, kterému v Saúdské Arábii hrozila poprava, byl podle CNN odsouzen k 12 letům vězení. Zatčen byl přitom před pěti lety, když mu bylo 13 let. Na svobodu by se mohl dostat v roce 2022.

Příběh 18letého Murtaji Qureirise obletěl na začátku června svět poté, co o něm informoval zpravodajský portál CNN. V roce 2011 se s kamarády účastnil protestů za dodržování lidských práv v Saúdské Arábii. O tři roky později ho zadržela policie, když chtěl s rodinou odjet na dovolenou do Bahrajnu.

 

Murtaja byl obviněn z toho, že na demonstraci doprovodil svého bratra Aliho, na motorce měli dojet až k policejní stanici, na niž údajně Ali házel zápalné lahve. Další obvinění se týkalo účasti Murtaji na pohřbu svého bratra, který se později změnil v protesty.

 

Chlapec všechna obvinění odmítl a řekl, že doznání, na která se obžaloba odvolává, byla získána pod tlakem. Murtaja, kterého policie zatkla, když mu bylo 13 let, byl podle právníků a aktivistů nejmladším politickým vězněm v Saúdské Arábii. Za činy, ze kterých byl obviněn, mu hrozil trest smrti.

 

 

Podle zdroje CNN, který si přál zůstat v anonymitě, nakonec Qureiris nebyl odsouzen k popravě, ale ke 12 letům vězení. Do trestu je započítána doba, kterou strávil ve vazbě, a podle rozsudku může být nejdříve propuštěn v roce 2022. Úřady zatím verdikt oficiálně nepotvrdily.

 

V dubnu Saúdská Arábie oznámila, že popravila 37 mužů, kteří byli odsouzeni za násilí proti vládě a účast na demonstracích v rámci tzv. Arabského jara. Tři z nich byli v době spáchání údajných zločinů nezletilí. Obžaloba se i v jejich případě spoléhala především na doznání, která byla ale podle vězňů dosažena násilně.

epa TN.cz