Nebyl očkovaný

Chlapec (3) s tetanem je z nejhoršího venku! Lékaři ho propustili domů

Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 10.10. 2019 20:54
Téma:

Tříletého chlapečka z Blanenska, který ležel v brněnské nemocnici s nákazou tetanem, propustili ve středu lékaři do domácího ošetření. Informoval o tom mluvčí fakultní nemocnice Pavel Žára. Dítě nebylo očkované, jeho matka to totiž v minulosti odmítla.

Chlapec ležel na Klinice dětských infekčních onemocnění od konce září. Vše začalo ve chvíli, kdy si malý nezbeda v polovině srpna strčil do nosu malou knoflíkovou baterii. Matka s ním proto zamířila na místní pohotovost, vytáhnout se ji však údajně podařilo až v brněnské nemocnici. 

 

Protitetanovou injekci chlapeček ale nedostal, nikoho z lékařů totiž nenapadlo, že dítě není očkované. Nasadili mu pouze antibiotika a poslali jej domů. Podle části dokumentace, která unikla na veřejnost ale žena svému synovi léky nepodávala, měla vyhledávat spíše alternativní léčbu.

 

Na začátku září skončil opět na dětském ORL v kritickém stavu. Tam měli zjistit, že není očkovaný proti tetanu. Vyšetření potvrdilo, že je nakažený. Lékaři proto rozhodli o okamžité hospitalizaci na jednotce intenzivní péče, kde chlapec bojoval o život. 

 

 

Smrtelně nebezpečnou nákazu jeho organismus zvládl. "Mohu potvrdit, že chlapec byl propuštěn do domácího léčení, jeho rekonvalescence ale bude ještě pokračovat," řekl TN.cz mluvčí fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

 

Hned po zveřejnění případu se ozvaly hlasy po přísném potrestání matky, která odmítla očkování ze strachu, že se u dítěte projeví roztroušená skleróza. Rodičům za neočkování hrozí pokuta, ale v tomto případě ji platit nebudou.

 

 

U tříletého dítěte je možnost finančního postihu promlčená. Matku tak nejspíš čeká jen kontrola odboru sociální péče a pojišťovna jí může naúčtovat část nákladů za léčbu syna.

 

Připomeňte si celý případ nakaženého chlapečka v reportáži televize Nova:

TN.cz