Zranění na horách

Chlapec (8) se při skoku na lyžích těžce zranil! Běžkař sjel ze srázu

Horská služba - záchrana
Zdroj: Horská služba
Ilustrační foto
Téma:

Osmiletý chlapec si v pátek odpoledne při lyžování ve snowparku na Lipně zřejmě zlomil nohu. V Krkonoších zase na zledovatělé cestě uklouzl běžkař a těžce se zranil po dlouhém pádu.

Chlapec se v lyžařském areálu Lipno zranil krátce po poledni. "Upadl při skoku tak nešťastně, že si zřejmě zlomil dolní končetinu. (...) Zdravotníky jsme naší technikou transportovali do skiareálu a pak společně hocha ošetřili," uvedl zasahující člen horské služby Petr Hladík.

 

Na místo zamířil také vrtulník armádních záchranářů z Bechyně. Zdravotníci mezitím chlapce ošetřili, zafixovali do vakuové matrace a převezli na heliport na Kramolíně. Tam si ho převzala posádka vrtulníku a transportovala do nemocnice v Českých Budějovicích.

 

Další lyžař se před polednem zranil na cestě mezi Špindlerovo boudou a Sněžkou. 53letý běžkař uklouzl na zledovatělé cestě a sjel asi sto metrů z prudkého srázu. "Ostatní se ovšem k němu nebyli v tu chvíli schopni dostat," popsal náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

 

Ke zraněnému muži vyjíždělo šest horských záchranářů v terénním autě a na čtyřkolce a také vrtulník z Liberce. "Zjistili, že se dolů mezitím postupně dostali dva mužovi synové. Vrtulník pak u muže vysadil lékaře a leteckého záchranáře Horské služby z Jizerských hor," dodal Jirsa.

 

 

Lékaři zjistili, že muž má pravděpodobně zraněné rameno a zlomenou nohu. Po ošetření ho umístili do podvěsového vaku a vrtulník s ním odletěl na místo, kde ho přeložili na palubu. Členové horské služby pak museli pomocí lanové techniky vytáhnout na cestu i oba běžkařovy syny.

 

Záchranáři varují, že sněhové podmínky, ač se takové mohou zdát, u nás nejsou ideální. V posledních dnech se totiž oteplilo a sněhová pokrývka je třeba na Šumavě měkká a těžká, což ztěžuje lyžařům jízdu. V Krkonoších zase mokrý sníh umrzl, a tak jsou svahy a běžkařské trasy zledovatělé.

epa TN.cz