vlčí smečka

Chlupatá nadílka v Javorníkách: Narodilo se tam sedm vlčat! VIDEO

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
7.8. 2019 14:39
Téma:

Javorníky na pomezí Česka a Slovenska se mohou pochlubit unikátním přírůstkem do tamní přírody - smečka vlků, která se tam usadila minulý rok, se rozrostla o sedm mláďat. Kromě vlků se lesem na česko-slovenské hranici prohání také mláďata rysů.

Malá vlčí smečka se v Javorníkách na pomezí Česka a Slovenska usadila v roce 2018. Letos na jaře přivedla na svět hned sedm mláďat. Informovalo o tom Hnutí DUHA ve spolupráci s CHKO Beskydy a CHKO Kysuce.

 

Jedná se o první potvrzené rozmnožování vlků v této oblasti od jejich návratu v 90. letech. Roztomilé chlupáče se podařilo zachytit na unikátních snímcích a videích zoologům ze Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.

 

"Je poměrně vzácné, aby se lidé, kteří se intenzivně věnují monitoringu velkých šelem, setkali naživo s rysí či vlčí rodinou. Proto když k této situaci dojde, tak se cítíme jako malé dítě, které dostalo pod stromeček vytouženou hračku," uvedl Peter Drengubiak z CHKO Kysuce, který vlčí mláďata vyfotografoval.

 

 

"Jsme rádi, že se nám po několika desítkách let, kdy se vlci na česko-slovenském pomezí vyskytovali spíše jen přechodně, konečně podařilo potvrdit rozmnožování těchto šelem. Doufáme, že se bude vlčí rodině dobře dařit. Její vývoj budeme spolu s dalšími spolupracovníky v terénu i nadále intenzivně sledovat," informoval Michal Bojda z Hnutí DUHA.

 

"Naší snahou je zajistit, aby rodina zůstala rodinou. Přirozenou úmrtnost neovlivníme, ale pokusíme se ovlivnit alespoň tu nepřirozenou. Držte rodině palce, aby ji nepotkali pytláci, nemoci a aby měla dostatek potravy," dodal Drengubiak.

 

 

Nejen vlčata však dovádí na hranicích Česka a Slovenska. Zoologové potvrdili také narození rysích mláďat v Beskydech a Javorníkách. "Po šesté za sebou se matkou stala devítiletá rysice Draža a poprvé rysice Lucka. Další mláďata má i devítiletá rysice Heřmína," uvedlo Hnutí DUHA, kterému se povedlo na snímcích zachytit rysici Lucku s roztomilým kotětem.

 

"Na přítomnost vlčí rodiny by nyní měli brát zřetel chovatelé hospodářských zvířat na horských samotách a zejména v noci řádně zabezpečovat své ovce, kozy a telata a předcházet tak konfliktním situacím," doporučuje obyvatelům žijícím v oblasti Javorníků Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.

 

GALERIE: Vlčata a rysové na česko-slovenském pomezí

1
/
7
Zdroj: ŠELMY.CZ/ Peter Drengubiak
Vlčata a rysové na Česko-Slovenském pomezí - 4

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz