dobré zprávy

Chmelu se v Česku loni dařilo, zemědělci sklidili pořádnou úrodu

Jitka Fárová
Jitka Fárová
20.1. 2020 17:43
Téma:

Přestože loňský rok přinesl extrémní výkyvy počasí, úroda chmele byla velmi dobrá. Podle údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského chmelaři sklidili po celé republice přes sedm tisíc tun suchého chmele, o téměř 350 tun více než v roce 2018.

Pět tisíc tun, tedy téměř 74% celkové produkce, sklidili v Žatecké chmelařské oblasti. Chmel byl navíc ve výborném stavu. Ve chmelařských regionech byla mírná zima, k tomu suchý a nezvykle teplý duben.

 

Květen byl naopak chladný a na řadě míst spadlo nadprůměrné množství srážek. Následovaly horké a suché dny ovšem na konci léta přišly srážky, které podpořily růst a vývoj hlávek, a to zejména u později sklízených odrůd.

 

Výměra, na které pěstitelé po celém světě sklízeli chmel, byla loni podle Mezinárodního sdružení pěstitelů chmele odhadnuta na 61,5 tisíce hektarů.

 

 

Česká republika si stále drží pozici třetí největší pěstitelské země světa a je největším producentem jemně aromatického chmele na světě. Žatecký poloraný červeňák je nejrozšířenější jemně aromatickou odrůdou na světě.

TN.cz