extrémní počasí

ČHMÚ rozšířil výstrahu! Česko čekají po vedru bouřky s krupobitím

Horko/ bouřky
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 21. 8. 2020
Téma:

Český hydrometeorologický ústav v pátek rozšířil výstrahu před extrémním počasím. Česko tak potrápí nejen nesnesitelná vedra, ale také silné bouřky s krupobitím. Ty dorazí v sobotu a zasáhnou především východ republiky.

V platnosti je aktuálně hned pět výstrah od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). První z nich varuje před velmi vysokými teplotami s vysokým stupněm nebezpečí, které postihnou Prahu, Karlovarský kraj a části Středočeského, Ústeckého a Libereckého kraje. Platí od pátečních 11:30 do 19:00 hodin.

 

Teploty zde odpoledne překročí 34 stupňů. "Velmi vysoká zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace," varuje ČHMÚ. "Doporučuje se dodržovat pitný režim, omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci. Nenechávat děti nebo i zvířata v automobilech zaparkovaných na přímém slunci. Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, starším a nemocným občanům," radí meteorologové.

 

Výstraha před vysokými teplotami s nízkým stupněm nebezpečí platí rovněž od pátečních 11:30 do 19:00 hodin, a to pro Jihočeský kraj a části Vysočiny a Středočeského, Plzeňského, Ústeckého, Královéhradeckého, Zlínského, Olomouckého, Jihomoravského a Pardubického kraje. "V pátek se teplotní maximum v Jihlavě vyšplhalo na 29,1 stupňů Celsia," uvedl pozorovatel počasí Petr Janoušek.

 

Výstraha před vysokými teplotami

 

Před vysokými teplotami ČHMÚ varuje i o víkendu. Výstraha platí od sobotních 11:00 do 19:00 hodin pro Olomoucký, Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj a dále pro části Vysočiny,  Pardubického a Královéhradeckého kraje. Odpolední teploty zde překročí 31 stupňů.

 

Na sobotu vydal ČHMÚ také dvě výstrahy před silnými bouřkami. Jedna platí od 12:00 do 23:00 hodin pro Jihočeský kraj (Dačice, Jindřichův Hradec), Královéhradecký kraj (Broumov, Dobruška, Hradec Králové, Jaroměř, Kostelec nad Orlicí, Náchod, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou), Pardubický kraj, Vysočnu a Jihomoravský kraj.

 

 

Další silné bouřky zasáhnou Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj, kde platí výstraha od sobotní 15. hodiny do nedělní druhé hodiny ranní.

 

Výstraha před bouřkami

 

 

"Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 45 mm, kroupami, nárazy větru kolem 70 km/h. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," doporučuje ČHMÚ.

 

Podívejte se na dnešní předpověď počasí:

Související témata:
TN.cz